Audiobook Bajki Gdyńskie / Gdińsczé bôjczi

0
Audiobook Bajki Gdyńskie / Gdińsczé bôjczi

Dla młodszych i starszych

Audiobook Bajki Gdyńskie / Gdińsczé bôjczi

 

Na początku grudnia 2019 roku ukazał się audiobook Bajki gdyńskie / Gdińsczé bôjczi, przygotowany na podstawie utworów Krzysztofa Wójcickiego. Wydawcą jest mój macierzysty, gdyński part Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Kilka miesięcy temu zaprosiłem do tego projektu moich przyjaciół z kaszubskiego, po części dziennikarskiego świata – Magdalenę Kropidłowską (dawniej Radio Gdańsk, a obecnie Studio Fiolet), Tatianę Slowi (Radio Gdańsk) oraz Dariusza Majkowskiego (dawniej Radio Kaszëbë oraz "Pomerania"). W zbliżonym składzie realizowaliśmy już podobne projekty w ubiegłych latach – Kaszubską stegną Jana Karnowskiego – słuchowisko poetyckie w Radiu Gdańsk w 2010 roku oraz słuchowisko Zaklęta królewianka Lecha Bądkowskiego w mojej adaptacji – także w Radio Gdańsk w 2014 roku. Tym razem zajęliśmy się projektem gdyńskim – wchodząc w piękny, baśniowy świat Krzysztofa Wójcickiego (1955–2013), przedstawiony przez nas obecnie w postaci audiobooka – digipacka, w dwóch wersjach językowych – polskiej i kaszubskiej. Wiele lat wcześniej, w 2000 roku ukazały się Bajki i baśnie gdyńskie wspomnianego autora, który tworząc wówczas tę książkę przybliżył w bajkowy sposób większość dzielnic Gdyni.

W 2019 roku, powróciliśmy do gdyńskiej, bajkowej wędrówki Krzysztofa Wójcickiego. Na pierwszej płycie wybrałem utwory o czterech gdyńskich dzielnicach. Rozpoczęliśmy od najstarszej z nich – czyli Oksywia, kolejne to: Babie Doły, Obłuże i Pogórze. Moim zamiarem jest przybliżenie w następnych latach kolejnych gdyńskich dzielnic, mając nadzieję, że twórczość Krzysztofa Wójcickiego, przyciągnie kolejne pokolenia miłośników różnych pokoleń. W Gdyńskich bajkach odnaleźliśmy wiele bogactwa: kaszubskich wierzeń, historii, geografii i przyrody Gdyni, a co najważniejsze ponadczasowej mądrości. Autor tworząc ten zbiór z pewnością musiał odbyć szerokie studia nad Kaszubami – świadczy zresztą o tym jego bogata twórczość, w której przybliżał m.in. znane postacie kaszubszczyzny– marynistę Mariana Mokwę, ks. prałata Hilarego Jastaka, zwanego królem Kaszubów oraz dzieje rodu von Krockow. W Gdyńskich bajkach Krzysztofa Wójcickiego odnalazłem wiele tropów twórczości innych, znanych  autorów: Franciszka Fenikowskiego, Augustyna Necla, prof. Jerzego Sampa i ks. dr. Bernarda Sychty. Ciekawą operacją było tłumaczenie twórczości K. Wójcickiego na język kaszubski. Tego niełatwego zadania podjął się Dariusz Majkowski. Autorem szaty graficznej audiobooka jest absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Małgorzata Bądkowska. Przedsięwzięcie objął swym patronatem Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Projekty o swoim rodzinnym mieście jest paradoksalnie realizować najciężej – zawsze pozostaje niedosyt i wrażenie, że można było zrobić coś więcej. Nie inaczej było także w tym wypadku.


11 grudnia 2019 roku w Kaszubskim Forum Kultury w Gdyni odbyła się promocja audiobooka, przyciągając spore grono uczestników – tych najmłodszych i tych starszych. Poza rozmową na temat szczegółów realizacji tego projektu sporą atrakcją dla publiczności, były zaprezentowane "na żywo" przez Magdalenę Kropidłowską i Tatianę Slowi fragmenty gdyńskich bajek. W spotkaniu uczestniczyła rodzina Krzysztofa Wójcickiego – syn Konrad Wójcicki wraz z małżonką i córką. Gościem spotkania była także dawna ilustratorka Bajek gdyńskich dr Aleksandra Prusinowska – absolwentka ASP w Gdańsku.

 

Autorzy projektu podczas promocji audiobooka. O lewej: Dariusz Majkowski, Andrzej Busler, Magdalena Kropidłowska i Tatiana Slowi. Fot. Żaneta Janicka

Część publiczności w Kaszubskim Forum Kultury. Fot. Żaneta Janicka

O swoim ojcu i jego twórczości mówił Konrad Wójcicki. Fot. Żaneta Janicka

Dzień po promocji, 12 grudnia miałem okazję przybliżyć nasz projekt słuchaczom Radia Gdańsk wspólnie z red. Tatianą Slowi, podczas blisko godzinnej audycji. W najbliższym czasie, audiobook trafi do gdyńskich szkół, przedszkoli i bibliotek oraz wielu instytucji kultury na Kaszubach.

O "Gdyńskich bajkach" w Radio Gdańsk. Fot. Tatiana Slowi

Z red. Tatianą Slowi.

Materiał z Radia Gdańsk jest dostępny - wejdź tutaj.

Więcej zdjęć z promocji można zobaczyć - wejdź tutaj.

Dostępny jest także film promocyjny:

Krzysztof Wójcicki – (ur. 12 marca 1955 w Poznaniu, zm. 16 lutego 2013 w Los Angeles) – prozaik, dramaturg, eseista, znawca Kaszub i Pomorza. Doktor nauk humanistycznych – absolwent teatrologii na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonat i badacz twórczości Heleny Modrzejewskiej. Autor książek przybliżających niezwykle ciekawe postacie i dzieje Pomorza m.in. – Rozmowy z Mokwą, Rozmowy z ks. Hilarym Jastakiem i Rozmowy z grafem Albrechtem von Krockow. Autor serii książek dla najmłodszych: Bajki i baśnie gdyńskie, Bajki i baśnie sopockie oraz Bajki i baśnie kościerskie. Przez wiele lat kierownik literacki Teatru Miejskiego w Gdyni, a w latach 1991–1994 jego dyrektor naczelny i artystyczny. W 1992 roku zrealizował z wielkim rozmachem na pokładzie "Daru Pomorza" widowisko plenerowe – Księga Krzysztofa Kolumba, według dramatu Paula Claudela.

Andrzej Busler

 

Wydanie audiobooka zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium