Czwarte miejsce przy stole

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24-48h
Cena: 24,00 zł 24.00
ilość szt.

Opis

W 1962 roku Mönnich napisał słuchowisko radiowe *"Der vierte Platz"* - w dwa lata później na jego podstawie zrealizowano widowisko teatralne. W latach 60-tych obie formy cieszyły się w Niemczech wielką popularnością. Wydanie książkowe doczekało się ośmiu wznowień, a słuchowisko radiowe otrzymało w 1967 roku Wielką Nagrodę Reuthera. Polskiemu czytelnikowi prezentujemy tłumaczenie tego dzieła pt.: Czwarte miejsce przy stole.
Jest to zapisana w formie dramatu bardzo wzruszająca historia pewnej niemieckiej rodziny o nazwisku Bandomir, która w marcu 1945 roku w obawie przed wkraczającą na tereny Pomorza i Prus Zachodnich Armią Czerwoną, decyduje się na ucieczkę samolotem wojskowym do krewnych do Berlina. Pani Bandomir zabiera ze sobą dwójkę najstarszych dzieci, dwoje najmłodszych pozostawia w majątku swych rodziców w Sobowidzu - pragnie po nie wrócić jak najprędzej. Po zakończeniu wojny, już późną jesienią 1945 roku Ilse Bandomir udaje się w bardzo trudną podróż do Polski i próbuje za wszelką cenę odnaleźć dwójkę najmłodszych dzieci. Sytuacja polityczna w Polsce nie jest jeszcze ustabilizowana. Pani Bandomir zostaje aresztowana i trafia do więzienia w Gdańsku. W 1947 roku udaje jej się powrócić do Niemiec tylko z jednym odnalezionym dzieckiem, po drugim zaginął ślad. W 1955 roku po wielu skomplikowanych poszukiwaniach udaje jej się odnaleźć w Warszawie drugiego syna, którego w międzyczasie zaadoptowała pewna Polka - chłopiec nosi już inne nazwisko. Pod koniec lat 50-tych dociera do nieszczęśliwej matki okropna wiadomość - okazuje się, że w 1947 roku doszło do niewybaczalnej pomyłki...

Mönnich napisał tę historię na podstawie autentycznych wydarzeń z życia kuzynki jego żony, pani Elisabeth Paetzold, której rodzice do 1945 roku mieszkali w Celbowie, a ona sama w Celbówku (obecnie pow. pucki, woj. pomorskie). Historia ta ożyła w ostatnich latach. Okazało się, że syn z Gdańska wyjechał do Niemiec w 1977 roku. Natomiast chłopiec z Warszawy mieszka tam do dzisiaj pod innym nazwiskiem. Około 10 lat temu doszło do spotkania wszystkich dzieci z matką. Pani Elisabeth Paetzold zmarła w 1998 roku. Na podstawie tej historii nakręcono w Niemczech film w reż. Koeppa pt.: "Söhne" - od czerwca 2007 roku ukazuje się on na ekranach niemieckich kin i cieszy się dużą popularnością - został już uhonorowany nagrodą filmową. Sceny do filmu kręcono m.in.: w Celbowie, Gdańsku, Warszawie i w Niemczech.

Dane techniczne

Autor Horst Mönnich
ISBN 978-83-60437-99-5
Liczba stron 192
Język polski
Oprawa miękka
Format A5
Rok wydania 2008
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl