Dzienniki. Zapiski z robót przymusowych w Prusach Wschodnich 1944-1945

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 1 dzień
Cena: 29,90 zł 29.90
Cena w innych sklepach: 22,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Autorką wspomnień jest osiemnastoletnia wówczas Halina Fedorowicz, wywieziona w 1944 roku z Grodna na roboty przymusowe do Królewca i położnej w jego pobliżu miejscowości Pröbernau w Prusach Wschodnich (obecnie: Przebrno koło Krynicy Morskiej). Historię Haliny poznajemy początkowo z listów pisanych przez nią do rodziny w Grodnie, później także z prowadzonego przez nią osobistego dziennika. Treść korespondencji i dzienników ewoluuje, od fascynacji nowym otoczeniem i ludźmi po dominująca tęsknotę za rodziną i wiadomościami od niej. Halina wróciła do domu rodzinnego w maju 1945 roku. zmarła do krótkiej i ciężkiej chorobie 27 lipca 1945 roku w wieku 19 lat. Jej zachowane zapiski to fascynujący obraz uczuć i pragnień młodego człowieka oderwanego przymusowo od swej rodziny.
„Teraz ja tylko myślę, żeby wrócić do rodziny, a reszta to mnie nie obchodzi… Ciężko mi będzie to wspominać. Choć były tu chwile naprawdę bardzo miłe, swojskie, takie z życia Polaków, chwile naszej rozpaczy i radości, ale tych bardziej nie wspomnę, uszanuję je, niech będą w naszej pamięci na zawsze… Teraz jednego pragnę, o jedno proszę Boga, wrócić i zastać ich wszystkich zdrowych, tak bardzo kochanych… Boże drogi, daj wrócić, a im przetrwać i mnie!”.
Książkę wydano z inicjatywy rodziny autorki, która przechowuje oryginały rękopisów. Jej redakcji dokonała Bogusława Tartakowska. Książkę wydano w kooperacji z Muzeum II Wojny Światowej.

Dane techniczne

Autor Halina Fedorowicz
ISBN 978-83-940883-5-4
Liczba stron 305
Język polski
Oprawa twarda
Format 15 x 21,5 cm
Rok wydania 2016
Autor Halina Fedorowicz

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium