Fot. Kosycarz. Żukowo

Dostępność: brak towaru
Cena: 45,00 zł 45.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: KFP
Kod produktu: 9788393342266

Opis

Album Fot. Kosycarz. Żukowo to kolejna publikacja zdjęć fotoreporterów Zbigniewa i Macieja Kosycarzów. Tym razem poświęcona Żukowu i okolicom.
Zbigniew Kosycarz przyjechał na Wybrzeże w 1945 roku i od początku tworzył fotograficzną kronikę regionu. Mieszkał w Sopocie i Gdańsku, regularnie odwiedzał z aparatem Kaszuby, a więc i Żukowo. Wiele mieszkańców pamięta go do dzisiaj. Zmarł w 1995 roku. Tradycje kontynuuje jego syn Maciej, który swoją pracę zawodową fotoreportera zaczynał na początku lat 90. m. in. w Żukowie. A od kilku lat mieszka w Sulminie w gminie Żukowo.
Pierwsze zdjęcia w tym albumie zrobione zostały przez Zbigniewa na początku lat 60. Porównując, to właśnie one najlepiej pokazują, jak kiedyś wieś a teraz miasto zmieniło się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zdjęcia Macieja, jeszcze czarno-białe, to już nowa, inna Polska, ale pokazywana nie z perspektywy wielkiej polityki, ale ludzi żyjących i pracujących w Żukowie. Album kończą kolorowe zdjęcia z ostatnich lat oraz z wydarzeń związanych z obchodami 800-lecia Żukowa.
Nic tak dobrze nie ożywia pamięci i nie pobudza wspomnień, jak zdjęcia. Życie codzienne, ludzie, ich stroje, zabawa, praca i miejsca, które – gdyby nie podpisy pod zdjęciami – to trudno byłoby je rozpoznać. Żukowskie ulice bez korków, budowa szkoły i domu towarowego, furmanki i sanie, patrol ORMO, otwarcie pierwszej księgarni, kawiarnia „Żukowianka”, restauracja „Gryf”, sklepy i ich klienci, to tylko niektóre tematy ze zdjęć Kosycarzy. Ciekawe, czy ktoś pamięta pierwsze i jedyne wybory Miss Żukowa? W albumie są też dwa duże rodzinne zdjęcia mieszkańców Żukowa, gminy i sympatyków. Jedno wykonane w Parku Jeziorko, drugie podczas gminnych zawodów Ochotniczych Straży Pożarnych w Leźnie. Łącznie na wszystkich kartach albumu można zobaczyć około tysiąca osób związanych z Żukowem. Niektórzy z nich już odeszli, ale pozostały fotografie.
 
Znakomitym określeniem znaczenia fotografii jest wielokrotnie powtarzana myśl przez współautora albumu, wybitnego fotoreportera Macieja Kosycarza (1963-2020) - Dzięki fotografii unieśmiertelniamy chwilowe obrazy z naszego życia.

Dane techniczne

Autor Zbigniew Kosycarz, Maciej Kosycarz
ISBN 978-83-933422-6-6
Liczba stron 64
Język polski
Oprawa twarda
Format 20,5 x 28,5 cm
Rok wydania 2012

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium