KASZËBË - Olo Walicki

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24-48h
Cena: 33,00 zł 33.00
ilość szt.

Opis

Po wydaniu płyty "Metalla Pretiosa”, nagranej wraz z klasycznym kwartetem dętym oraz Leszkiem Możdżerem i Mauricem De Martin, Olo Walicki postanowił stworzyć projekt poświęcony kulturze Kaszub. Do piosenek, zawierających swobodne improwizacje instrumentalne, wzmocnionych futurystycznymi brzmieniami, powstały teksty w mało znanym a pięknym i wyrazistym języku kaszubskim. Napisała je Damroka Kwidzińska, Kaszubka, animatorka kultury Kaszub. Pracując nad tym projektem Olo Walicki zdecydowanie chciał odciąć się od powszechnie przyjętego, muzealno-folkowego wizerunku Kaszub, a w zamian zaproponować twórczość współczesną, opartą o tę kulturę i powstającą w tym regionie Polski. Na płycie znajduje się również utwór dedykowany Róży Ostrowskiej, osobie dla Kaszub szczególnej, poetce, pisarce, kierownikowi literackiemu gdańskiego Teatru Wybrzeże -artystce zafascynowanej Kaszubami.
Płyta “Kaszebe”, która ukazała się na wiosnę 2007, powstała jesienią roku 2006, obchodzonego jako Rok Kaszubski. Sto lat temu założony został skansen we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie przed laty mieszkała i które opisywała właśnie Róża Ostrowska. Dzisiaj jest to miejsce, w którym mieszka i tworzy sam Olo Walicki.
Olo Walicki (kontrabas) - (1974) kontrabasista, kompozytor, aranżer, producent. Od 15 lat aktywnie działający na polskiej scenie muzycznej. Uczestniczył w większości festiwali jazzowych w Polsce i wielu poza jej granicami. Otrzymał nagrodę indywidualną na festiwalu Jazz Juniors 1992 w Krakowie. Od tego czasu miał okazję współpracować z większością polskich gwiazd jazzu. W latach 1996-2004 grał także w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego. Jego wszechstronność stylistyczna pozwalała, by współtworzył takie grupy jak: Łoskot, Szwagierkolaska czy Oczi Cziorne. Ma w swym dorobku udział w nagraniu około 40 różnorodnych stylistycznie płyt, brał udział również w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej, m.in. dla Zbigniewa Preisnera i Leszka Możdżera. Nazwisko Ola Walickiego pojawia się na czołowych pozycjach ankiety “Jazz Top” czytelników czasopisma “Jazz Forum” w kategoriach: najlepszy kontrabasista, najlepszy gitarzysta basowy, a od 2001 roku również w kategoriach muzyk roku i najlepszy kompozytor.
Piotr Pawlak (gitara) - współpracował z takimi zespołami jak: Bielizna, Kury. Grał z Tymonem Tymańskim, Mazzolem i Andrzejem Smolikiem. Zajmował się pracami studyjnymi m.in. nad płytami "P.O.L.O.V.I.R.U.S" (Kury), "Amariuch", "Sun" (Łoskot), "Statek kosmiczny" (Ścianka), które uzyskały łącznie 10 nominacji do Fryderyków - nagród przemysłu fonograficznego. Ostatecznie Kury otrzymują Fryderyka za alternatywny album roku oraz "Machinera" - nagrodę pisma "Machina" za popkulturalny album roku. W 2003-2006 pracował nad multimedialnym wydawnictwem poświęconym Jackowi Olterowi, którego jest pomysłodawcą i producentem muzycznym. W projekcie zrealizowanym przy udziale Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, wzięło udział 50 artystów (www.olter.art.pl). W chwili obecnej współtworzy zespoły: Łoskot, Yeshe, Automatic a także współpracuje z wieloma zespołami jako producent.

Kuba Staruszkiewicz (perkusja, kotły symfoniczne) - wspólnie z Wojtkiem Mazolewskim i Tomkiem Ziętkiem współtworzy zespół Pink Freud . Współpracuje również z Tymonem Tymańskim.

Maria Namysłowska (wokal) - córka Zbigniewa Namysłowskiego, wokalistka, kompozytorka i aranżerka, studentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Dzieli czas między naukę a działalność koncertowo - nagraniową. Współpracuje z KBD Trio. Komponuje i wykonuje własne utwory fortepianowe. Uczestniczyła w "Festiwalu Piosenki Artystycznej" w Rybniku, "Wiośnie Świętokrzyskiej" i innych.

Karolina Amirian (wokal) - wokalistka, pianistka, studentka Podyplomowego Studium Jazzu w Warszawie i warszawskiej Akademii Muzycznej. Zaśpiewała m. in. na płycie zespołu Kula (prod. Paweł "Bzim" Zarecki, wyd. Universal Music Poland) i w audiofilskim projekcie Pro Audio System wraz z m. in. Anną Marią Jopek, Markiem Napiórkowskim, Grzegorzem Piotrowskim i Henrykiem Miśkiewiczem. Pisze piosenki, komponuje, aranżuje i wykonuje muzykę do filmu i TV.

Damroka Kwidzińska - śpiew, gitara
Maria Namysłowska - śpiew, instrumenty klawiszowe
Karolina Amiriam - śpiew
Piotr Pawlak - gitara
Olo Walicki - kontrabas
Kuba Staruszkiewicz - perkusja, kotły symfoniczne

 

Dane techniczne

Autor Olo Walicki

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl