Kaczczi

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 1 dzień
Cena: 30,00 zł 30.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Powieść Krystyny Lewny – Kaczczi, jest zapisem etapów odkrywania nizin i głębin ludzkiej natury. Nie są to wejrzenia przynoszące psychiczne czy intelektualne zadowolenie, ale może właśnie okrutne rozprawienie się z własnymi ograniczeniami i złudzeniami przynosi człowiekowi autentyczny obraz własnego „ja”?

W realistycznym wymiarze powieści kaczki współtworzą obraz gospodarskiej codzienności Gity i Czeszka, głównych bohaterów utworu, i wchodzą w skład zwykłych ludzkich zabiegów o pożywienie. Narrator dokładnie ukazuje wszystkie z tych elementów kaczego istnienia, ani przez chwilę nie prowadząc swej opowieści ku sentymentalnym sferom wiejskiej arkadii. Nie poprzestaje również na neutralnych konstatacjach dotyczących sposobów hodowli.

Kaczki jako element realistyczny świata przedstawionego powieści Lewny to jednak nie wszystko. Obecność ptaków jest również widoczna głębiej: w sposobie bycia bohaterów, ich instynktach czy zachowaniach społecznych.  Ten zwierzęcy aspekt nie jest przypadkowy, a wynika z estetyki naturalizmu, aby odkryć społeczno-zwierzęcą naturę człowieka, jego biologiczne zdeterminowanie i fizjologiczne ograniczenie. W powieści sytuacja po sytuacji ukazane są twardość i bezwzględność praw natury.

Z powieści Krystyny Lewny wyłania się ponury obraz nieuchronności bólu życia i skazania na swą biologiczną naturę. Narracja utworu jest „rzeczowa” bez dodatków symbolizmu, nie ma tutaj również elementów poetyzowania. Nie oznacza to, że kaszubska pisarka poprzestaje na opisach fizjologii życia organizmu. Ona pokazuje, że wspomnienia lub marzenia jej bohaterów literackich nie są w stanie ich uwolnić od najbardziej pierwotnych pragnień i popędów.

Dane techniczne

Autor Krystyna Lewna
ISBN 978-83-62137-83-1
Liczba stron 151
Język kaszubski
Oprawa twarda
Format 15,5 x 21,5 cm
Rok wydania 2021

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium