Las bogów

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24-48h
Cena: 16,00 zł 16.00
Cena w innych sklepach: 12,60 zł
ilość szt.

Opis

Nakładem Muzeum Stutthof, po 48 latach od pierwszego wydania, wznowiono książkę "Las bogów" autorstwa litewskiego pisarza Balysa Sruogi. Wspomnienia wzbogacono o posłowie Andrzeja Kasperka pt. "Więzień honorowy nr 21319 – Balys Sruoga" oraz ilustracje, których autorką jest Agnieszka Wróbel, studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Balys Sruoga był litewskim poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, dramaturgiem, teatrologiem i profesorem Uniwersytetu Litewskiego w Kownie. Urodził się 2 lutego 1886 r. w Baibokai, niedaleko Birż, słynnej posiadłości Radziwiłłów. Studiował w Petersburgu i w Moskwie. Pracował w redakcji dziennika "Lietuvos". W 1924 r. uzyskał stopień doktora filozofii na uniwersytecie w Monachium. Początkowo w Kownie, a następnie na Uniwersytecie Wileńskim, wykładał historię, literaturę rosyjską i teatrologię. W marcu 1943 r. został aresztowany i jako więzień nr 21319 osadzony w obozie koncentracyjnym Stutthof. Początkowo pracował w komandzie leśnym, następnie przydzielono go do pracy w obozowej kancelarii. Uczestniczył w tzw. marszu śmierci. Został wyzwolony przez armię rosyjską w okolicy wsi Godętowo w 1945 r. Po drugiej wojnie światowej działał i pracował w Wilnie. Represje, jakich doznał w Stutthofie, odcisnęły piętno zarówno na jego psychicznym jak i fizycznym zdrowiu. Zmarł 16 października 1947 r. Pochowano go na Cmentarzu na Rossie.

Autor "Lasu bogów" pełnił w Stutthofie funkcję pisarza w kancelarii obozowej. Z tej racji wizja "świata za drutami" jest u Sruogi zasadniczo inna niż ta opisywana przez pozostałych więźniów. Niezwykły charakter książki, pełnej ironii i czarnego humoru, w której znajdziemy nie tylko szczegółowe opisy szpitala, korupcji, obozowego puffu, stosunków między więźniami, ale także portrety oprawców, z którymi – z racji pełnionej funkcji – Sruoga często miał do czynienia, pozwoli czytelnikom lepiej zrozumieć świat, z którym zetknął się Sruoga.

Dane techniczne

Autor Balys Sruoga
ISBN 978-83-937076-5-2
Liczba stron 284
Język polski
Oprawa miękka
Format 14,5 x 21 cm
Rok wydania 2013

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl