Lech Bądkowski jakiego znaliśmy / O sobie

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 1 dzień
Cena: 39,00 zł 39.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Lech Bądkowski jakiego znaliśmy. Lech Bądkowski o sobie – to jedyna w swoim rodzaju książka o żyjącym w latach 1920–1984 pisarzu, społeczniku, polityku, prekursorze myśli samorządowej w Polsce, rzeczniku prasowym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i sygnatariuszu Porozumień Sierpniowych; bohaterze kampanii wrześniowej oraz norweskiej, zaprzysiężonym cichociemnym, który za wojenne zasługi został odznaczony orderem Virtuti Militari.

Publikacja jest dyptykiem. Składa się z 42 wspomnień, z których znaczna część była publikowana na łamach „Pomeranii”, oraz wywiadu-rzeki z 1983 roku. Rozmowę z Lechem Bądkowskim przeprowadzili wówczas Maria Mrozińska i Grzegorz Fortuna, a materiał ten jest po raz pierwszy prezentowany w całości.

Z książki wyłania się obraz człowieka niepospolitego, wiernego swoim ideałom, jednocześnie zaś stawiającego na dialog z ludźmi o odmiennych poglądach. Przyjaciela i opiekuna młodych, niespokojnego ducha aktywnego na polu społecznym, politycznym i kulturalnym. Pomorzanina, który swoje doświadczenia regionalne potrafił zaszczepić na gruncie ogólnokrajowym.

Życiowa droga Bądkowskiego była wyjątkowo kręta, pełna wzlotów i upadków, zmagań z wrogiem wojennym i peerelowskim systemem. Oraz z samym sobą. Ujęto ją w formie książki, której lektura jest wartka, fascynująca, a przede wszystkim inspirująca. Pokazuje ona tytułowego bohatera nie tylko z perspektywy oficjalnej czy zawodowej, lecz przede wszystkim prywatnej. Z tego też względu nie brakuje tu humoru oraz barwnych anegdot.

Publikacja powstała z okazji Roku Lecha Bądkowskiego, ogłoszonego przez miasto Gdańsk. Jej wydawcami są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

 

Dane techniczne

Autor Marek Adamkowicz (red.), Iwona Joć (red.)
ISBN 978-83-62137-67-1
Liczba stron 273
Język polski
Oprawa twarda
Format 17,5 x 25 cm
Rok wydania 2020

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium