Na polskiej fali

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24-48h
Cena: 20,00 zł 20.00
ilość szt.

Opis

Odzyskanie przez Polskę w 1918 r. niepodległości przyniosło Kaszubom z Półwyspu Helskiego wiele zmian. Drogą łączącą małe wioski rybackie ze światem była droga morska lub piaszczysta droga przez półwysep, którą można było pokonać pieszo lub zaprzęgiem konnym.  W 1922 r. władze polskie oddały do publicznego użytku nowo wybudowaną linię kolejową łączącą Hel z Puckiem. Dla mieszkańców półwyspu otworzyło się nowe okno na świat. Dotychczasowe małe wioski rybackie zaczęły przeistaczać się w kurorty oblegane latem przez turystów z całej Polski.
Jednym z gości, który odwiedził Jastarnię w latach dwudziestych ubiegłego wieku był Jerzy Bandrowski - dziennikarz, tłumacz i pisarz, brat Juliusza Kaden - Bandrowskiego.   Pisarz urodził się 22 stycznia 1883 r. w Rzeszowie jako syn Juliusza i Heleny z Kadenów. Ojciec był lekarzem i publicystą, później dyrektorem teatrów we Lwowie i  Warszawie. Studiował slawistykę i filozofie na Uniwersytecie Jagiellońskim i na uniwersytecie w Pradze. Był twórcą bardzo płodnym. Używał literackich pseudonimów Tersytes, Ters, VoraX. Współpracował z kilkoma gazetami. W swoich utworach łączył realizm opisu z analizą psychologiczną bohaterów, fakty przeplatał baśnią i legendą. Znał kilka języków i zajmował się przekładami, głównie z języka angielskiego (L. Huneker,     R. Tagore, R. Kipling, J. London, L. Hearn), a także czeskiego   (W. Dyk, R. Swobodowa).
W latach 1915-1919 przebywał w Rosji. Był współorganizatorem Dywizji Syberyj-skiej, która toczyła walki z Armią Czerwoną. Piastował stanowisko wiceprezesa Polskiego Komitetu Wojskowego. Pisał broszury patriotyczne dla żołnierzy. Po powrocie do kraju mieszkał początkowo we Lwowie, a potem w Poznaniu. W czasie okupacji trafił do Krakowa, gdzie zmarł 21 sierpnia 1940 r.
 Do Jastarni zawitał pierwszy raz w 1926 r. Zamieszkał u rybaka Dawida Długiego, który gościł go aż do wiosny 1927 r. Gospodarz był człowiekiem towarzyskim, skorym do snucia ciekawych opowieści  o życiu i pracy miejscowych rybaków, czasami okraszonych sporą dozą fantazji, której jastarniańskiemu rybakowi nie brakowało. W oparciu o te opowieści i własne obserwacje powstał cykl reportaży, które Bandrowski opublikował w latach 1926/27 w toruńskim „Słowie Pomorskim”. Po cyklu reportaży ukazała się w 1927 roku książka „Na polskiej fali”. Była to pierwsza pozycja ze swoistej trylogii opisującej życie kaszubskich rybaków. Jako druga ukazała się w 1928 r. „Zolojka”, a dwa lata później (1930) wydano „Sosenkę z wydm” złożoną z jedenastu opowiadań. Ich treść ma charakter bajkowy, ale wysnuty z marzeń i pragnień ludzi związanych z morzem. O pierwszej książce ówczesny jastarniański proboszcz ks. Paweł Stefański napisał, że w niej autor „opowiada swoje prze- życia, w których odzwierciedla się całokształt życia rybackiego”. Realistycznymi opisami ciężkiej pracy na morzu, wtrącaniem w tekst kaszubskich wyrazów ułatwia czytelnikowi zrozumienie świata kaszubskich rybaków. Ukazuje wartości, które w tym świecie są cenione  i chronione. Bandrowski jako drugi po Arturze Gruszeckim, ale znacznie obszerniej i wierniej niż on, opisuje życie mieszkańców Jastarni. Żyją już w wolnej Polsce i starają się w miarę swoich możliwości wykorzystać szanse na rozwój jakie stworzyła im odrodzona ojczyzna. Rajmund Bergel, krytyk literacki, uważał, „że o ile chodzi o wnikniecie w duszę kaszubską      i tej duszy przed nami otwarcie, to nikt tak jak J. Bandrowski (…) nie potrafił nas z psychiką rybaka-Kaszuby spoufalić, nikt przed nim podobnie wiernego i szczegółowego obrazu „Polski nadmorskiej” nie odmalował”.
Pierwsze wydanie „Na polskiej fali”, jak już wspomniano,  ukazało się w 1927 r. Po 89 latach oddajemy w ręce czytelników następne wydanie, w którym zachowana została oryginalna pisownia.  Mamy nadzieję, że jej treść, tak jak przed wieloma laty, tak i dziś zainteresuje czytelnika. Oddaje ona bowiem w sposób barwny życie rybaków zbratanych z bezkresem wód i owianych wiatrami ze wszystkich stron świata.
 
Antoni Konkel

 

Dane techniczne

Autor Jerzy Bandrowski
ISBN 978-83-63538-96-5
Liczba stron 221
Język polski
Oprawa miękka
Format 13,5 x 20,5
Rok wydania 2016

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl