Polsko-Kaszubski słownik nazw miejscowych i fizjograficznych

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 1 dzień
Cena: 25,00 zł 25.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

„Polsko-kaszubski słownik nazw miejscowych” to niezwykle ważna pozycja opracowana przez Radę Języka Kaszubskiego. Kaszuby są regionem o bardzo ciekawej i często skomplikowanej przeszłości. Jednym z istotnych elementów, składających się na ich bogactwo jest ciągle żywy język.

Język, który w obecnych czasach przeżywa swoisty rozkwit i wkracza w coraz to nowe terytoria. Słownik jest odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby i coraz większe zainteresowanie dwujęzycznymi (polsko-kaszubskimi) nazwami miejscowości. Używany kiedyś w sytuacjach domowych, pojawia się obecnie w wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Jego istnienie daje się zauważyć w niemal każdej z aktywności mieszkańców regionu, jest też obecny coraz częściej w poczynaniach administracji i samorządów. To one w coraz szerszym zakresie podejmują inicjatywy zmierzające do stosowania na swoich terytoriach dwujęzycznych nazw (polskich i kaszubskich).

Dokumentem sankcjonującym prawnie taki stan rzeczy jest Ustawa z 6 stycznia 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, na mocy którego samorządy, na których terenie zamieszkuje co najmniej 20% ludności kaszubskiej mogą stosować na swoim terytorium podwójne nazewnictwo. Mogą tego również dokonać samorządy z niższym progiem mieszkańców identyfikujących się z Kaszubami po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. w wyniku ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku wykazano na Kaszubach 19 gmin z progiem przekraczającym 20% ludności kaszubskiej. Większość z nich zastosowała już na swoim terytorium dwujęzyczne nazwy miejscowości, część jest w stadium przygotowań do ich wprowadzenia. Są też samorządy niespełniające kryterium ilościowego co do liczby mieszkańców, a wprowadzające podwójne nazwy na swoim terenie.

Dane techniczne

Autor Danuta Pioch (red.), Lucyna Radzimińska (red.)
ISBN 978-83-62137-50-3
Liczba stron 300
Język polski, kaszubski
Oprawa twarda
Format 17 x 24 cm
Rok wydania 2017

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium