Pro memoria. Zbigniew Jujka (1935-2019)

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 1 dzień
Cena: 35,00 zł 35.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Wydany tom poświęcony został Zbigniewowi Jujce (1935-2019), wybitnej postaci w pomorskiej kulturze okresu powojennego, rysownika, grafika, satyryka, komentatora zmieniającej się rzeczywistości okresu PRL oraz III RP, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji. Ale też osoby o bardzo ciekawych, pomorskich korzeniach rodzinnych, którym również poświęcono odpowiednią część refleksji, co jest nawiązaniem do obchodzonej w 2022 r. 100-nej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech. 

Książka o Zbigniewie Jujce ma nie tylko walor biograficzny, ale zbierając refleksje tak wielu osób jest ważnym przyczynkiem do historii powojennego dziennikarstwa w Gdańsku i na Pomorzu, funkcjonowania środowiska kulturalnego i artystycznego w naszym regionie.

Tom podzielony został na dwie części:  część I, Szkice i materiały do biografii artysty Zbigniewa Jujki – nie tylko satyryka i karykaturzysty  część II, Zbigniew Jujka i jego twórczość w pamięci przyjaciół i wielbicieli.  Zbigniew Jujka urodził się w 1935 Starym Targu. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Debiutował jako rysownik - satyryk w 1953 roku w „Gazecie Zielonogórskiej”. W latach 1960-1964 publikował w "Dzienniku Bałtyckim" rysunkowym cyklem „My i oni”. Przez o ponad 30 lat był w tej gazecie redaktorem graficznym.  Od 1963, z przerwą stanie wojennym, w "Dzienniku Bałtyckim" publikował satyryczny rysunkowy cykl "Dzienniczek", komentujący najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne tygodnia. Współpracował z pismami krajowymi i zagranicznymi. Zasłynął jako autor tysięcy rysunków satyrycznych. Zajmował się też grafiką, plakatem, ilustracją książkową.  Gdańszczanom znany jest szczególnie z wydanego wspólnie z Andrzejem Januszajtisem przewodnika po mieście i zabytkach "Z uśmiechem przez Gdańsk" (1968, 2003). Współtworzył  albumową antologię "III Rzeczpospolita w karykaturze".  W 1973 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką „Za zasługi dla Gdańska”, a następnie też odznaką „Zasłużony Ziemi Gdańskiej”. W 2009 roku otrzymał  Medal św. Wojciecha, a w 2000 r. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.  Zmarł w Gdańsku 18 listopada 2019 roku. Miał 84 lata.   Tom wydany wspólnie z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Dane techniczne

Autor Józef Borzyszkowski
ISBN 978-83-65826-88-6
Liczba stron 518
Język polski
Oprawa miękka
Format 14 x 20cm
Rok wydania 2022

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium