Skarb w naczyniu glinianym. Ksiądz Zygmunt Trella - proboszcz i pielgrzym z Mechowa

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 1 dzień
Cena: 30,00 zł 30.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

"Pokaźną część swej życiowej drogi – bez mała trzydzieści lat - ks. Trella odbył jako proboszcz w Mechowie. Chrzcił, spowiadał, katechizował, sprawował codzienną Eucharystię, błogosławił nowe małżeństwa, celebrował pogrzeby. Dla wielu – zwłaszcza młodych parafian – był tam „od zawsze”. Towarzyszył – we dnie i w nocy – codziennej egzystencji wiernych, dla których z woli Kościoła był pasterzem i przewodnikiem w drodze do Boga. Wrósł w lokalną wspólnotę, która – zwłaszcza pod koniec jego życia – mówiła o nim z dumą „nasz ksiądz”. W czasach, które ponad wszystko cenią aktywność, wydajność, efektywność, spektakularne „działanie”, ks. Zygmunt przypomina, że najważniejsze jest „być”. Być w prawdzie, zwyczajnie żyć Chrystusem, przebywać w Jego obecności. Urzeczywistniał to szczególnie przez 14 lat ciężkiej choroby, którą sam uważał za wielką łaskę...                                  
Podstawę źródłową niniejszej książki tworzą nie tyle dokumenty, ile świadectwa ludzi, którzy ks. Zygmunta znali. Owszem, wykorzystano w niej bogatą, choć bardzo rozproszoną, dokumentację fotograficzną. Odniesiono się do szczupłych zasobów archiwalnych, będących w posiadaniu rodziny i akt osobowych, przechowywanych w instytucjach kościelnych. W jesieni 2012 r. przeprowadzono też pisemną ankietę w parafii Mechowo, uzupełnioną przez kilkadziesiąt wywiadów, które z poszczególnymi informatorami prowadził autor.             
Układ książki wyznaczyła chronologia, czyli dzieciństwo, lata formacji seminaryjnej i posługi kapłańskiej. Szerzej – ze względu na dostępny materiał badawczy i przesłanie publikacji – potraktowano kwestię Pielgrzymki Kaszubskiej i proboszczowania w Mechowie. Ostatnią, ale niezwykle cenną część publikacji, stanowią – nieraz bardzo osobiste – świadectwa osób, w których życiu ks. Zygmunt zostawił „błogosławiony ślad”.     
     
ks. Jan Perszon (ze wstępu)

Dane techniczne

Autor Jan Perszon
ISBN 978-83-63538-16-3
Liczba stron 123
Język polski
Oprawa twarda
Format 17 x 24 cm
Rok wydania 2013
Autor Jan Perszon

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl