

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Szkice Człuchowskie. Tom VIII. Zeszyt 16-17

Opis
Szkice Człuchowskie. Tom VIII. Zeszyt 16-17 - cykliczna publikacja wydana przez Urząd Miejski w Człuchowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej oraz Muzeum Regionalne w Człuchowie. Wewnątrz wiele artykułów dotyczących historii, archeologii, literatury, oraz oświaty Człuchowa oraz okolicznych sąsiednich Chojnic.
Dane techniczne
Autor | Praca zbiorowa |
ISBN | ISSN 1731-2353 |
Liczba stron | 196 |
Język | polski |
Oprawa | miękka |
Format | 14,7 x 21 cm |
Rok wydania | 2016 |
Produkty powiązane
Człuchów wygrzebany z makulatury

Człuchów wygrzebany z makulatury - książka autorstwa dziennikarza Grzegorza Janowczyka (1956-2020), dotycząca powojennych dziejów Człuchowa. W publikacji znajdziemy m.in. historie znanych człuchowskich sportowców, kulisy działalności Służby Bezpieczeństwa w czasie PRL, dzieje człuchowskich parafii oraz wiele ważnych wydarzeń z dziedziny kultury i polityki.
Zamek w Człuchowie. Historia-Architektura-Archeologia

Zamek w Człuchowie. Historia-Architektura-Archeologia - niewielka publikacja prezentująca podstawowe informacje o człuchowskim zamku. Całość uzupełniona wieloma kolorowymi zdjęciami.
Szkice Człuchowskie. Tom VI. Zeszyt 12-13

Szkice Człuchowskie. Tom VI. Zeszyt 12-13 - cykliczna publikacja wydana przez Urząd Miejski w Człuchowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej oraz Muzeum Regionalne w Człuchowie. Wewnątrz wiele artykułów dotyczących historii, archeologii oraz środowiska naturalnego Człuchowa oraz okolicznych miejscowości tj. Przechlewo.
Inwentarze Starostwa Człuchowskiego z lat 1676 i 1696 wraz z inwentarzami wsi Debrzno i Małe Chojniczki

Inwentarze Starostwa Człuchowskiego z lat 1676 i 1696 wraz z inwentarzami wsi Debrzno i Małe Chojniczki - wydał Marian Fryda przy współudziale Krzysztofy Monikowskiej.
Wokół człuchowskiego wzgórza zamkowego od XIV do XX w. Architektura-administracja-polityka

Wokół człuchowskiego wzgórza zamkowego od XIV do XX w. Architektura-administracja-polityka - książka zawiera teksty wygłoszone podczas konferencji naukowej, która odbyła się w dniu 22 stycznia 2016 r., z okazji 40-lecia Muzeum Regionalnego w Człuchowie.
Człuchów w latach 1772-1815. Z problematyki małego miasta pomorskiego

Człuchów w latach 1772-1815. Z problematyki małego miasta pomorskiego autorstwa prof. Andrzeja Grotha. Wydawcy: Muzeum Regionalne w Człuchowie oraz Instytut Kaszubski.
Związki Chojnic i Człuchowa na przestrzeni wieków

Związki Chojnic i Człuchowa na przestrzeni wieków. Materiały z konferencji naukowej 6-7 czerwca 2008 roku - publikacja ukazała się w ramach serii: Studia i materiały do dziejów Człuchowa i regionu. Wydawcy: Muzeum Regionalne w Człuchowie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej.
Inwentarz Starostwa Człuchowskiego z roku 1753

Pod patronatem Muzeum Regionalnego w Człuchowie i Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku oraz przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Człuchowie w połowie 2008 roku opublikowano Inwentarz starostwa człuchowskiego z roku 1753. Wydaniem, tj. sporządzeniem odpisu, opracowaniem naukowym i przygotowaniem do druku tego źródła, zajął się pracownik człuchowskiego Muzeum i członek Instytutu Kaszubskiego dr Marian Fryda - doświadczony historyk, znany z licznych opracowań dotyczących historycznej Ziemi Człuchowskiej.
Człuchów - moje miasto. Szkice z przeszłości

Człuchów - moje miasto. Szkice z przeszłości - publikacja autorstwa Zdzisława Matyli. Jest to zbiór artykułów publikowanych w "Merkuriuszu Człuchowskim" od 1994 roku. W książce można odnaleźć informacje między innymi na temat znanych ludzi związanych niegdyś z Człuchowem, zabytków i wydarzeń. Całą publikację można określić jako historię miasta widzianą oczyma jego mieszkańca. Zawiera ona również nieznane lub nieopisywane dotąd fakty z dziejów Człuchowa.
Szkice Człuchowskie. Tom VII. Zeszyt 14-15

Szkice Człuchowskie. Tom VII. Zeszyt 14-15 - cykliczna publikacja wydana przez Urząd Miejski w Człuchowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Człuchowskiej oraz Muzeum Regionalne w Człuchowie. Wewnątrz wiele artykułów dotyczących historii, archeologii oraz oświaty Człuchowa oraz okolicznych Gochów.
Dzieje Chojnic

II wydanie książki "Dzieje Chojnic" pod redakcją Kazimierza Ostrowskiego - od dziejów najdawniejszych do III RP.
Wypisy do "Dziejów Chojnic"

Wypisy do „Dziejów Chojnic” pod redakcją prof. Jacka Knopka. Publikacja stanowi II tom wydanych przed piętnastoma laty „Dziejów Chojnic” pod redakcją Kazimierza Ostrowskiego. Książka zawiera niespełna 900 stron, na których zawarto informacje dotyczące Chojnic w okresie od starożytności po III Rzeczpospolitą.
Sześć wieków w historii miasta. W 25. rocznicę odnowienia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Chojnicach

"Sześć wieków w historii miasta. W 25. rocznicę odnowienia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Chojnicach" - obszerna publikacja dotycząca najstarszej organizacji społecznej w Chojnicach.
Dzieje miasta i gminy Debrzno

Publikacja jest monografią miasta i gminy Debrzno, ujmującą tematykę archeologiczną od początków osadnictwa na tym terenie, poprzez losy ziemi debrzeńskiej w czasach krzyżackich, w ramach Prus Królewskich pierwszej Rzeczypospolitej i państwa prusko-niemieckiego, do współczesności. Autorzy przedstawiają różnorodne zagadnienia - gospodarkę, oświatę, kulturę, życie religijne, sport, codzienność miasta i okolicznych wsi - na tle wydarzeń z historii omawianego terenu oraz regionu i państw.
Powiat szczecinecki. Przewodnik dla aktywnych

To kolejny z serii powiatowych przewodników publikowanych przez Wydawnictwo REGION. Tym razem ich autor – Jarosław Ellwart – zaprasza czytelników do aktywnego spędzenia wolnego czasu w niezwykłych miejscach powiatu szczecineckiego. Tradycyjnie w książce zaprezentowane zostały opisy wybranych miejscowości i ich największych atrakcji oraz trasy turystyczne (piesze, rowerowe i kajakowe), które pozwolą się z nimi zapoznać.
Szlaki kajakowe powiatu szczecineckiego

Nowe, uaktualnione wydanie przewodnika po szlakach kajakowych powiatu szczecineckiego jest propozycją zarówno dla doświadczonych wodniaków, jak i początkujących kajakarzy. Zawiera opis 60 miejscowości leżących przy oznakowanych szlakach kajakowych, mapki, zdjęcia oraz przydatne dla turystów informacje.
Szlaki powiatu szczecineckiego. Przewodnik po szlakach rowerowych i pieszych

Szlaki powiatu szczecineckiego. Przewodnik po szlakach rowerowych i pieszych - prezentacja 21 znakowanych szlaków w powiecie, zwięzły opis ponad 60 miejscowości, dodatkowo zdjęcia, plany miast i mapki szlaków.
Z dziejów ziemi drawskiej i szczecineckiej / Aus Der Geschichte Des Dramburger Und Neustettiner Landes

Z dziejów ziemi drawskiej i szczecineckiej / Aus Der Geschichte Des Dramburger Und Neustettiner Landes.
Kaszubska Marszruta. Trasy rowerowe (wodoodporna)

Wodoodporna mapa Kaszubska Marszruta po sieci ścieżek i szlaków rowerowych, wytyczonych w powiecie chojnickim. Przebiegają one przez gminy powiatu chojnickiego: Czersk, Chojnice, Brusy i Konarzyny, w okolicy atrakcyjnych turystycznie terenów i miejscowości letniskowych Swornegacie i Charzykowy. 61 km trasy to specjalnie wybudowane ścieżki rowerowe, które biegną wzdłuż ruchliwych dróg. Dodatkowo oznakowano 104 km szlaków rowerowych, biegnących drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu oraz częściowo drogami szutrowymi i gruntowymi.
Kaszubska Marszruta. Trasy rowerowe

Mapa Kaszubska Marszruta po sieci ścieżek i szlaków rowerowych, wytyczonych w powiecie chojnickim. Przebiegają one przez gminy powiatu chojnickiego: Czersk, Chojnice, Brusy i Konarzyny, w okolicy atrakcyjnych turystycznie terenów i miejscowości letniskowych Swornegacie i Charzykowy. 61 km trasy to specjalnie wybudowane ścieżki rowerowe, które biegną wzdłuż ruchliwych dróg. Dodatkowo oznakowano 104 km szlaków rowerowych, biegnących drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu oraz częściowo drogami szutrowymi i gruntowymi.
Konstanty Kościński o Gochach. Z dziejów parafii w Borzyszkowach, Konarzynach i Przechlewie (miękka oprawa)

Książka pod redakcją dr. Mariana Frydy prezentuje trzy prace zmarłego w 1915 roku znanego historyka Pomorza i Kaszub Konstantego Kościńskiego. Mimo upływu ponad 100 lat od ich pierwszych wydań odznaczają się one wyjątkową wartością i nadal pozostają aktualne. Publikacja ta stała się również okazją do szerszego przybliżenia postaci zarówno samego Kościńskiego, jak również mało znanej postaci ks. Jana Gotfryda Borka, autora zaginionego dzisiaj źródła.
Bytów w świetle archeologii. Przewodnik dla ciekawskich

W książce Bytów w świetle archeologii. Przewodnik dla ciekawskich autor zabiera czytelnika w ciekawą podróż od czasów najdawniejszych aż po współczesność. Znajdziemy wiele ciekawostek dotyczących miasta Bytowa i jego ciekawej historii, a także wielu stanowisk archeologicznych ziemi bytowskiej.
Zamek w Bytowie

Publikacja odnosząca się do najmłodszych założeń obronnych wzniesionych w państwie krzyżackim na przełomie XIV i XV wieku. Dawny zamek krzyżacki w Bytowie stanowi do dziś najważniejszą atrakcję i centrum kulturalne tego miasta.
Naklejka herb Bytowa

Naklejka herb Bytowa - miasta leżącego na Kaszubach. Wielkość: 6,5 x 8 cm.
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Przewodnik po Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, usytuowanym w bytowskim zamku. Poza tekstem natrafimy na sporo zdjęć prezentujących zbiory muzealne, całość w kolorze.
Kosznajderia. Mapa obszaru

Mapa rysunkowa historycznego obszaru Kosznajderii - terenów na pograniczu Kaszub, Borów Tucholskich i Krajny położonych w trójkącie Chojnice – Tuchola – Kamień Krajeński zasiedlonych w XIV–XV w. przez ludność niemiecką wyznania rzymskokatolickiego, sprowadzoną głównie z okolic Osnabrück. Czynnikami kształtującymi poczucie odrębności tej wspólnoty były: odrębny dialekt (zbliżony do języka holenderskiego), zwarte terytorium oraz odrębna kultura ludowa, w tym stroje szczególnie kobiece.
Naklejka herb Czerska

Naklejka herb Czerska - miasta leżącego w Borach Tucholskich. Herb Czerska przedstawia tarczę dzieloną w pas, o górnym polu srebrnym z trzema zielonymi świerkami, dolnym błękitnym o trzech srebrnych grzbietach fal, z położonym na przecięciu obu pól czarnym kole młyńskim i czarnymi elementami zapory. Dopuszcza się stosowanie zamiast koloru srebrnego - koloru białego.
Naklejka herb Skarszew

Naklejka herb Skarszew - miasta leżącego na Kociewiu. Herb przedstawia obciętą głowę św. Jana w złotej aureoli, na niebieskim tle tarczy herbowej.
Naklejka herb Jastarni

Naklejka herb Jastarni - miasta leżącego na Kaszubach Północnych zwanych Nordą. Herb przedstawia błękitną literę „J” w kształcie rybackiego haczyka. Dodatkowym elementem jest wizerunek dwóch srebrnych ryb tworzących literę „B”, odnoszącą się do dawnej wsi Bór, której pozostałości znajdują się w granicach miasta. Całość znajduje się na złotej tarczy herbowej.
Naklejka herb Łeby

Naklejka herb Łeby - miasta leżącego na Pomorzu Środkowym. Herb miasta Łeby przedstawia w srebrnym (białym) polu gotyckiej tarczy zwróconego w lewo (w prawą stronę heraldyczną) czerwonego rybogryfa z ogonem jesiotra na środku grzbietu, którego stroi czarny krzyż łaciński, pionową belką sięgający górnego brzegu tarczy.
Naklejka herb Lęborka

Naklejka herb Lęborka - miasta leżącego na Pomorzu. Herb przedstawia fragment białych średniowiecznych murów miejskich z niebieskimi dachami oraz złoty lew, głową zwrócony w swoje lewo, poniżej zielone podłoże i błękitne wody rzeki Łeby. Całość znajduje się na czerwonej tarczy herbowej.
Naklejka herb Redy

Naklejka herb Redy - miasta leżącego w Małym Trójmieście Kaszubskim. Herb miasta Redy przedstawia w polu błękitnym, na trójwzgórzu żółtym (złotym), kościół biały (srebrny), obramowanie czarne. Herb przedstawia kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którego strzelista wieża stanowi charakterystyczny element w krajobrazie miasta.
Naklejka herb Rumi

Naklejka herb Rumi - miasta leżącego w Małym Trójmieście Kaszubskim. Herb przedstawia w czerwonym polu tarczy srebrną krzywaśń w lewo, z prawej u głowicy złotą dwuramienną odwróconą kotwicę, z lewej u podstawy złote koło młyńskie. Odwrócona kotwica nawiązuje do znaku używanego przez księcia Świętopełka II Wielkiego, księcia Pomorza Gdańskiego, używana do dziś jako jeden ze znaków ruchu kaszubskiego.
Naklejka herb Człuchowa

Naklejka herb Człuchowa - miasta leżącego na Pomorzu. Herb przedstawia na czerwonej tarczy białą głowę wołu ze złotymi rogami w profilu, skierowaną w heraldycznie lewą stronę. Herb wywodzi się od historycznego herbu Ziemi Człuchowskiej, którą w średniowieczu stanowiła Komenda Krzyżacka w Człuchowie.
Naklejka herb Słupska

Naklejka herb Słupska - miasta leżącego na Pomorzu Środkowym. Herb przedstawia pół czerwonego gryfa, z rozwiniętymi, pokrywającymi się skrzydłami i rozwartymi łapami, ze złotym dziobem i szponami, zwróconego w prawą stronę heraldyczną, unoszącego się nad trzema błękitnymi, falistymi liniami. Herb nawiązuje do herbu książąt pomorskich.
Naklejka herb Ustki

Naklejka herb Ustki - miasta leżącego na Pomorzu Środkowym. Wspomniany herb miasta Ustki, jest zawarty w polu tarczy – zwanej późnogotycką. W błękitnym polu tarczy żaglowiec trójmasztowy srebrny (z rozwiniętymi żaglami i o złotych pennant'ach na szczytach masztów), na falach, o srebrnych grzywach.
Naklejka herb Żukowa

Naklejka herb Żukowa - miasta leżącego na Kaszubach, słynącego z kolebki haftu kaszubskiego.
Naklejka herb Starogardu Gdańskiego

Naklejka herb Starogardu Gdańskiego - miasta leżącego na Kociewiu, uznawanego za nieformalną stolicę Kociewia.
Naklejka herb Świecia

Naklejka herbu Świecia jest doskonałym sposobem, aby wyrazić swoją miłość i dumę z tego urokliwego miasta położonego na Kociewiu. Ta piękna naklejka ma wymiary 6,5 x 8 cm, co sprawia, że jest idealna do przyklejenia na różne powierzchnie, takie jak laptop, samochód, torba czy notes.
Naklejka herb Tczewa

Naklejka herbu Tczewa jest doskonałym sposobem, aby wyrazić swoją miłość i dumę z tego urokliwego miasta położonego na Kociewiu. Ta piękna naklejka ma wymiary 6,5 x 8 cm, co sprawia, że jest idealna do przyklejenia na różne powierzchnie, takie jak laptop, samochód, torba czy notes.
Naklejka herb Szczecina

Naklejka herb Szczecina - miasta leżącego na Pomorzu Zachodnim. Herbem Miasta jest koronowana głowa gryfa w kolorze czerwonym na niebieskim polu tarczy o stosunku wysokości do szerokości 1 : 0,75 w dolnej części w kształcie łuku. Korona i dziób są koloru złotego. Krawędź tarczy jest obramowana kolorem złotym.
Naklejka herb Gryfic

Naklejka herb Gryfic - miasta leżącego na Pomorzu Zachodnim. Herbem Gryfic jest gryf pomorski w kolorze czerwonym na białym polu tarczy z zaokrągloną dolną krawędzią, trzymający w szponach lilię w kolorze żółtym. Krawędzie tarczy są okonturowane cienką czarną linią.
Naklejka herb Stargardu

Naklejka herb Stargardu - miasta leżącego na Pomorzu Zachodnim. Herb przedstawia na tarczy podzielonej w słup w polu prawym na białym tle czerwonego wspiętego gryfa pomorskiego z uniesioną lewą łapą, natomiast w polu lewym na białym tle błękitną wstęgę w lewy skos, symbolizującą rzekę Inę.
Naklejka herb Elbląga

Naklejka herb Elbląga. Przedstawia na tarczy gotyckiej dzielonej w pas dwa krzyże joannickie. W polu górnym białym krzyż czerwony, w polu dolnym krzyż biały na tle czerwono-złotego wzoru stylizowanego na kształt sieci rybackiej. Oba krzyże obwiedzione są złotym konturem. Całość zaś czarnym.
Naklejka herb Grudziądza

Naklejka herb Grudziądza. Herb o srebrnym polu herbowym przedstawia czerwone mury miejskie z blankami, na których stoi biskup w złotych szatach liturgicznych. Biskup trzyma w prawej ręce miniaturę kościoła, w lewej – pastorał. Stoi w czarnej, otwartej bramie zamku, koloru czerwonego, z dziewięcioma wieżyczkami nakrytymi daszkami.
Naklejka herb Kołobrzegu

Naklejka herb Kołobrzegu. Przedstawia na tarczy dwudzielnej w słup po heraldycznie lewej stronie srebrną mitrę biskupią z biało-czerwonymi wstęgami na niebieskim tle, pod nią dwa ukośnie skrzyżowane pastorały zanurzone w wodzie.
Naklejka herb Krynicy Morskiej

Naklejka herb Krynicy. Herb przedstawia na niebieskiej tarczy trzy białe żagle na tle pomarańczowego słońca. Z heraldycznie prawej strony żagli widnieje czarna latarnia morska, natomiast z obu stron widnieją czarne fragmenty Mierzei Wiślanej. Symbolika herbu wiąże się z wypoczynkowym charakterem miasta.
Naklejka herb Malborka

Naklejka herb Malborka. Przedstawia trzy czerwone wieże, z których każda posiada wieloboczny niebieski dach zakończony złotą kulą. Wieże otacza półkolisty ceglany mur również barwy czerwonej z przedbramiem i bramą zamkniętą w dwóch trzecich złotą broną. Wieże i mur zwieńczone są krenelażem.
Naklejka herb Nowy Dwór Gdański

Naklejka herb Nowy Dwór Gdański. Przedstawia na błękitnej tarczy z głowicą srebrną (białą), w której trzy róże czerwone w pas, zamek srebrny (biały) z trzema blankowanymi wieżami o dachach czerwonych, z których środkowa zwieńczona złotym krzyżem, boczne takimiż kulami, bramę zamkniętą złotą i pięcioma czarnymi otworami okiennymi.
Naklejka herb Pruszcz Gdański

Naklejka herb Pruszcz Gdański. Herb przedstawia lwa trzymającego lewą łapą literę „P” z głową zwróconą w heraldycznie prawą stronę, barwy złotej, z czarnymi konturami na czerwonej tarczy herbowej. Litera „P” odnosi się do nazwy miasta, zaś lew nawiązuje do trzymaczy z herbu wielkiego Miasta Gdańska.
Naklejka herb Pyrzyc

Naklejka herb Pyrzyc. Przedstawia na białej tarczy dwie wieże w kolorze niebieskim z dwiema blankami i trzema blendami (po dwie górą, jedna dołem) połączone bramą wjazdową w kolorze niebieskim z dwiema blendami w rzędzie z podniesioną kratą metalową w kolorze czarnym mostu zwodzonego.
Naklejka herb Szczecinka

Naklejka herb Szczecinka. Historycznym i obecnie obowiązującym herbem miasta Szczecinka jest czarny gryf na żółtym (złotym ) polu kroczący w prawo, którego przednie łapy, pazury tylnych łap i dziób są czerwone, a w dolnej prawej części tarczy umieszczona jest biała ryba - jesiotr.
Naklejka herb Świnoujście

Naklejka herb Świnoujścia. Przedstawia w niebieskim polu francuskiej tarczy herbowej czerwonego gryfa pomorskiego ze złotym dziobem, złotymi pazurami zwróconego w prawą stronę (heraldycznie) trzymającego w szponach srebrną kotwicę. Tarcza posiada czarny obrys oraz w górnej części na białym tle napis ŚWINOUJŚCIE.
Naklejka herb Tuchola

Naklejka herb Tucholi. Przedstawia na błękitnej tarczy górną część postaci świętej Małgorzaty, w srebrnej szacie. Święta trzyma w lewej ręce złoty kij pielgrzymi zakończony krzyżem greckim, a w uniesionej prawej – srebrnego gołębia, skierowanego w lewo. Na jej głowie złota korona, wokół głowy – srebrny nimb.