Te Deum laudamus. Materialne świadectwa duchowości dawnych mieszkańców ziemi bytowskiej

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 1 dzień
Cena: 115,00 zł 115.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Książka jest zwieńczeniem projektu badawczego prowadzonego w Muzeum Zachodnio-Kaszubskim, który miał na celu zgromadzić w jednym miejscu jak najszerszą wiedzę o zabytkach sztuki i architektury sakralnej na ziemi bytowskiej.

Materialnym świadectwem potrzeb duchowych dawnych mieszkańców ziemi bytowskiej są istniejące do dziś świątynie. Przez lata zmieniał się ich wystrój i wyposażenie, czas i żywioły naznaczyły ich historię. Do dziś w niejednym z kościołów znaleźć można ślady dawnych nieszczęść. W gotyckiej wieży dawnego kościoła św. Katarzyny widać osmolone cegły – znak kilkukrotnych pożarów. Zachowały się wiadomości i pamiątki z czasów budowy świątyń, jak w przypadku listu umieszczonego w zwieńczeniu wieży kościoła katolickiego w Tuchomiu. W Jasieniu, natomiast –w miejscu niedostępnym na co dzień na belkach konstrukcji wieży, dawni miejscowi rzemieślnicy umieścili swe nazwiska i daty przeprowadzonych prac remontowych, uwiecznione na fotografiach w trakcie badań prowadzonych w ramach przygotowań do wystawy.

Dawne kościoły są skarbnicą wiedzy o ich wcześniejszych parafianach – czy to katolikach czy protestantach. Wiele bowiem z obecnych katolickich kościołów na ziemi bytowskiej było wcześniej ewangelickimi zborami, z otaczającymi wnętrze emporami, ołtarzami amonowymi, ławami kolatorskimi czy typowymi dla luteranów dzbanami na wino mszalne. Przedstawienia ikonograficzne, często dopełnione biblijnymi wersetami, skoncentrowane były na podstawowych elementach wyposażenia – ołtarzu, ambonie i chrzcielnicy. Słowno-obrazowe programy miały objaśniać sens sakramentów i umacniać wiarę.

Dane techniczne

Autor Maciej Kwaśkiewicz (red.)
ISBN 978-83-65472-18-2
Liczba stron 350
Język polski
Oprawa miękka
Format 23 x 29 cm
Rok wydania 2020

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium