Ùcz sã jãzëka z kaszëbsczima nótama

Dostępność: brak towaru
Cena: 45,00 zł 45.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Autorzy publikacji - Aleksandra i Dariusz Majkowscy - zapraszają czytelników tych małych i tych dużych do wspólnej zabawy i  nauki, do wspólnego wędrowania po Kaszubach. Inspiracją do napisania „nowych kaszubskich nut”  był znany chyba wszystkim na Kaszubach i nie tylko, śmiało możemy napisać  w całej Polsce,  tekst „Kaszëbsczé nótë”.

Tak o im pomyśle i jego realizacji piszą Autorzy we wstępie: „Ta szpòrtownô rechòwónka parłãczi w se prostą melodiã, malënczi i tekst, jaczi równoczasno je spòdlim do zabawë i pòmôgô w pòznôwanim kaszëbsczi kùlturë i historie. Kò wnet za kòżdą „nótą” tacy sã jakôs czekawô òpòwiesc. Jesmë pòmëslëlë, że wôrt to sparłãczenié zabawë i ùczbë wëzwëskac jesz barżi i stwòrzëc na spòdlim tradicjowi rechòwónczi pôrãdzesąt nowëch, jaczé bãdą pòmòcą dlô szkólnëch kaszëbsczégò jãzëka, dzecy w szkòłach, a mòże téż i dlô dozdrzeniałëch, co chcą chòc përznã pòznac naji jãzëk i kùlturã.

I tak pòwstało dwadzesce spiéwów, jaczé nalézeta w ti ksążce. Kòżdô z nich je namienionô jaczémùs dzélowi słowiznë – np. sparłãczony z farwama, z rechòwanim, z pòzwama statków abò zwierzãtama. Są téż dokazë, jaczé pòmògą w zapamiãtanim zjinaczënë dwùch nôwôżniészich czasników: „bëc” i „miec”, abò pisënkù niejednëch słów. Niejedne frantówczi mògą bëc dobrą leżnoscą do pòznaniô gòdowëch i jastrowëch zwëków a téż kaszëbsczich legendów.

Do kòżdi ze spiéwów mómë téż przëszëkòwóné zadania, co – mómë nôdzejã – mdze pòmòcą òsoblëwie dlô szkólnëch. Są òne wszelejaczé – krziżówczi, labirintë, farwòwónczi, wëzgódczi, kalambùrë i jinszé jigrë ze słowama. Wszëtkò baro farwné ze snôżima malënkama Paùlënë Nitë.

Dane techniczne

Autor Aleksandra Majkòwskô, Dariusz Majkòwsczi
ISBN 978-83-66820-14-2
Liczba stron 136
Język kaszubski
Oprawa miękka
Format 20 x 28 cm
Rok wydania 2021

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium