W cieniu obozu Stutthof: martyrologia więźniów w gdańskim obozie Neufahrwasser (1939-1940) i Aussenstelle Westerplatte (1939-1941). Wybór relacji i wspomnień

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 1 dzień
Cena: 43,00 zł 43.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Represje wobec ludności polskiej stały się nieodzownym elementem polityki agresora, którym wobec Rzeczpospolitej po 1 września 1939 r. stało się państwo niemieckie. Na terenach wcielonych do III Rzeszy oraz w najistotniejszych rejonach Polski ludność miejscowa, a zwłaszcza elity, odczuwały szczególnie mocno jarzmo niemieckiego najeźdźcy. System obozów, zaplanowany drobiazgowo jeszcze przed wybuchem wojny, stał się jednym z najistotniejszych filarów walki z podbitymi społecznościami. Prezentowana książka ma przybliżyć czytelnikowi szczegóły funkcjonowania systemu obozowego oraz martyrologię tysięcy Polaków objętych niemieckimi represjami w ramach obozów utworzonych na terenie Wolego Miasta Gdańska. Publikacja W cieniu obozu Stutthof: martyrologia więźniów w gdańskim obozie Neufahrwasser (1939–1940) i Aussenstelle Westerplatte (1939–1941). Wybór relacji i wspomnień, wstęp i opracowanie Wojciech Turek, odsłania przed czytelnikiem szeroki przekrój zebranych w jednym miejscu i niejednokrotnie po raz pierwszy publikowanych wspomnień, a także wybór relacji Polaków więzionych na początku wojny na terenie Gdańska. Interesującym zabiegiem autora jest przytoczenie w całości treści reportażu Françoisa Mareta, opisującego swoją wizytę w miejscu, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, czyli na Westerplatte. Szczególny nacisk został położony na wybór relacji, które odnoszą się nie tylko do więźniów obozu w Nowym Porcie (Neufahrwasser), lecz przede wszystkim do osób pracujących przy porządkowaniu i oczyszczaniu terenów dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej w ramach podobozu Aussenstelle Westerplatte. Wspomnienia te pozwolą zapoznać się także z metodami oraz warunkami życia, które dla więzionych Polaków zgotowali w obozach ich niemieccy oprawcy, niejednokrotnie dawni sąsiedzi.

 

Wojciech Turek – dr hab. nauk historycznych specjalizujący się w historii najnowszej, a także historii społecznej i politycznej XIX i XX w. Autor wielu artykułów i książek, w tym m.in.: Arka przymierza: Wojciech Wasiutyński (1910–1994). Biografia polityczna oraz Obóz narodowy w Gdyni w latach 1920–1939. Obecnie Główny specjalista ds. naukowych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dane techniczne

Autor Wojciech Turek (opr.)
ISBN 978-83-65957-24-5
Liczba stron 111
Język polski
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Format 16 x 23 cm
Rok wydania 2020

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium