Wodociągi w Gdyni (1911-1961)

wodociagi-z-gdyni-Marian-Kulbik.jpg
  • nowość
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień
Cena: 159,00 zł 159.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: BERNARDINUM
Kod produktu: 9788381278140

Opis

Książka Wodociągi Gdyni ujmuje kompleksowo zagadnienia powstania i rozwoju wodociągów na terenie Kępy Oksywskiej, Kamiennej Góry, wsi Gdynia i pozostałych gmin wiejskich, które wskutek sukcesywnej integracji stały się do 1935 roku obszarem Wielkiej Gdyni.

W siedmiu rozdziałach monografii – opracowanych na podstawie materiałów archiwalnych – autor odtworzył chronologię zdarzeń w procesie tworzenia i eksploatacji czterech wodociągów: wiejskiego, osiedlowego, miejskiego oraz grupowego w latach 1911 1961. W efekcie poczynionych ustaleń książka stanowi kompendium wiedzy o wodociągach Gdyni w szerokim zakresie rzeczowym. Oprócz zagadnień technicznych przedstawiono przemiany społeczno-demograficzne, a także uwarunkowania gospodarczo-finansowe miasta. Wiele miejsca poświęcono licznej grupie budowniczych wodociągu miejskiego i grupowego wraz z obszernymi biografiami profesorów Karola Pomianowskiego (projektant, koordynator inwestycji) i Mieczysława Michalskiego (dyrektor ZWiK, Naczelnik Wydziału Technicznego Komisariatu Rządu), autorstwa Alicji Kulbik.

Ponadto rozpoznano rozbudowę struktury i eksploatację wodociągu grupowego podczas okupacji niemieckiej i powojennego piętnastolecia. W uzupełnieniu narracji historycznej o przedwojennym wodociągu grupowym w Gdyni opisano także aktualny stan techniczny i obecnie pełnioną funkcję przez przedwojenne obiekty wodociągowe. Dopełnienie tekstu stanowią ilustracje w postaci około 160 fotografii i 50 autorskich rysunków.

Bezcenną pomoc w zapoznaniu się z treścią obszernej monografii wnoszą trzy indeksy: rzeczowy, nazwisk i nazw ulic, a bibliografia przedmiotowa (około 450 poz.) wskazuje drogę dostępu do dokumentów źródłowych.

Dane techniczne

Autor Marian Kulbik
ISBN 978-83-8127-814-0
Liczba stron 511
Język polski
Oprawa twarda
Format 21 x 30,5 cm
Rok wydania 2022

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium