Za honor i Führera. Bitwy pancerne Waffen-SS 1943-1945

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 1 dzień
Cena: 49,90 zł 49.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Will Fey został żołnierzem Wehrmachtu w sierpniu 1939 roku. Służył w 152. batalionie przeciwczołgowym. W 1941 roku uczestniczył w ataku na ZSRR. Przeniesiony do Waffen-SS – jako dowódca Tygrysa w 102. batalionie ciężkich czołgów – walczył w Normandii i ponownie na froncie wschodnim. Szlak bojowy zakończył w maju 1945 r. uczestnicząc w obronie Berlina. W czasie całej wojny zniszczył 80 czołgów przeciwnika.

Książka „Za honor i Führera” jest bardzo osobistą opowieścią autora o najważniejszych bitwach, w których uczestniczył on sam i jego koledzy – dowódcy Panter i Tygrysów, plutonów, kompanii, batalionów czy grup bojowych czołgów z siedmiu elitarnych dywizji pancernych SS: „Leibstandarte Adolf Hitler”, „Das Reich”, „Totenkopf”, „Wiking”, „Hohenstaufen”, „Frundsberg” i „Hitlerjugend”.

Fanatyczna wierność Führerowi, lojalność wobec kolegów i przełożonych, udział w starciach czołgów z wyjątkową brawurą, zajadłością, uznanie dla waleczności przeciwników, traktowanych jednak okrutnie i bezwzględnie – to charakterystyczne cechy członków dywizji SS.

Autor przedstawia drogę załóg czołgowych od chwili formowania pierwszych jednostek pancernych Waffen-SS na początku 1942 roku. Następnie relacjonuje walki na froncie wschodnim – o Charków, Kursk, nad Dnieprem, na Białorusi, podczas odwrotu z Rosji zimą 1943/1944 i w Polsce – do początku sierpnia 1944.

Poznajemy zmagania czołgów w pojedynczych starciach i zmasowanych atakach w Normandii latem 1944 roku, w Ardenach zimą 1944/1945. Dywizje pancerne SS były pod Budapesztem i Wiedniem, kontratakowały na Pomorzu Zachodnim siły rosyjskie idące na stolicę III Rzeszy, walczyły w czasie wielkiej ofensywy Armii Czerwonej w kwietniu 1945 roku. Były także w Berlinie aż do kapitulacji. A kiedy żołnierze utracili tam swoje czołgi, bili się już tylko z pancerfaustami o pojedyncze ulice, mosty, budynki. Czytelników polskich często może drażnić emocjonalny ton wspomnień, pełen wiary w szczególną misję żołnierzy dywizji pancernych SS oraz przekonanie, że żołnierze ci wykonywali jedynie swój obowiązek.

Całość uzupełniają Aneksy, w których znajdują się szczegółowe informacje dotyczące jednostek pancernych Waffen-SS, typów czołgów amerykańskich, brytyjskich, rosyjskich i niemieckich – walczących na wschodnim i zachodnim froncie.

Dane techniczne

Autor Will Fey
ISBN 978-83-62129-51-5
Liczba stron 479
Język polski
Oprawa miękka
Format 15 x 23 cm
Rok wydania 2010

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium