Zabytkowe parki podworskie Pomorza Środkowego

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 1 dzień
Cena: 65,00 zł 65.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Celem pracy była ocena aktualnego stanu zachowania wybranych założeń dworsko-parkowych Pomorza Środkowego ze szczególnym zwróceniem uwagi na najcenniejsze okazy zachowanej dendroflory oraz pokazanie współczesnego stanu zachowania dawnych siedzib rodów niemieckich – niegdysiejszych właścicieli tych dóbr. Motywem do napisania tej książki był fakt, że w trakcie naszych badań i obserwacji terenowych wielu założeń dworsko-parkowych okazywało się, że istniejące ich opisy są niepełne, często pobieżne lub ze względu na czas, jaki minął od ostatniego ich opracowania, już nieaktualne. Badania terenowe prowadzono zasadniczo od maja do września w latach 2002-2004, w obrębie czterech mezoregionów: Wybrzeża Słowińskiego, Doliny Łeby, Równiny Sławieńskiej i Wysoczyzny Damnickiej, a w niektórych parkach powtórzono je jeszcze wiosną 2005 roku. W pracy przedstawiono wyniki badań obejmujących 73 obiekty wpisane do rejestru zabytków. W charakterystyce parków za nazwą polską i niemiecką miejscowości (Kaemmerer 1988; Słownik współczesnych nazw… 2002) podano numer ewidencyjny obiektu oraz datę jego wpisu do rejestru zabytków według Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, Delegatura w Koszalinie oraz według Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, Delegatura w Słupsku. Nazwy miejscowości ułożono alfabetycznie w obrębie poszczególnych mezoregionów.

Poza spisami florystycznymi, przeprowadzona inwentaryzacja dendroflory została udokumentowana pomiarami obwodów najbardziej okazałych egzemplarzy drzew na wysokości 130 cm. Nazewnictwo roślin naczyniowych podano za Mirkiem i in. (2002). Nomenklatura gatunków drzew i krzewów, odmian, form botanicznych oraz mieszańców przyjęta została za Senetą i Dolatowskim (2003), poza Rubus fruticosus, którą podano za Mirkiem i in. Indeks polskich i łacińskich nazw roślin umieszczono na końcu książki.

Dokumentację fotograficzną wykonaliśmy w latach 2003-2004. W przypadku, kiedy nie zachował się dwór czy pałac lub kiedy stopień ich zniszczenia bądź współczesnych przekształceń był tak duży, że całkowicie pozbawił te budynki charakteru zabytku, zamieszczano ich dawne zdjęcia, korzystając z materiałów archiwalnych, także ze zbiorów potomków dawnych właścicieli. Weryfikację nazwisk rodów pomorskich podano za: Klempin, Kratz 1863.

(Ze Wstępu)

Dane techniczne

Autor Zbigniew Sobisz, Mariola Truchan
ISBN 978-83-7467-155-2
Liczba stron 281
Język polski
Oprawa twarda
Format 15,5 x 22,5 cm
Rok wydania 2010

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium