Zasolony król

Dostępność: brak towaru
Cena: 44,90 zł 44.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: BERNARDINUM
Kod produktu: 9788381271899

Opis

Książka Zasolony król w obrazowy sposób przedstawia dzieje rybołówstwa śledziowego, sięgającego początkami bardzo odległych czasów. W kolejnych rozdziałach przeczytamy o zmieniającej się technice połowów śledzi, ich konserwacji i przygotowaniu do spożycia. Jest mowa o narodach, które bogaciły się dzięki rybołówstwu śledziowemu, o wymianie handlowej, monopolach i wojnach o łowiska śledziowe. Sporo informacji dotyczy rybołówstwa kaszubskiego, organizacji rybołówstwa dalekomorskiego w okresie II Rzeczpospolitej i po drugiej wojnie światowej. Na stronach tej książki przypomniano także sukcesy naszego przemysłu stoczniowego, którego dziełem były liczne serie małych i dużych statków rybackich. Jest tu także ślad historii, kierunków i rezultatów wszechstronnych badań prowadzonych przez Morski Instytut Rybacki.

Państwo Krzeptowscy przywołując niezliczoną ławicę anegdot, ciekawostek, faktów przypominają, jak ważną rolę odegrał śledź w historii świata. Był natchnieniem dla malarzy, poetów, pisarzy i kucharzy, tematem pieśni, zarzewiem wojen i źródłem ogromnych bogactw. Na jego ościach powstały całe miasta i średniowieczna protoplastka Unii Europejskiej – Hanza. W pogoni za śledziem rozwinęło się rybołówstwo takich morskich potęg jak Anglia czy Holandia, a po II wojnie światowej i Polski.

Zasolony król z pewnością niejednego czytelnika zainspiruje do próby przygotowania nie tylko wymyślnej zakąski, ale i wspaniałej potrawy.

Dane techniczne

Autor Maciej Krzeptowski, Janina Krzeptowska
ISBN 978-83-8127-189-9
Liczba stron 352
Język polski
Oprawa twarda
Format 15 x 21,5 cm
Rok wydania 2018

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (1)

10 czerwca 2021

Książka zawiera informację o potrawie ze śledzia pod nazwą "hylyng". Prof. Wosiak-Śliwa określiła ją jako błędną. Kwerendy w bibliotekach nie zwracają definicji poza autorską.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium