Księgarnia Czec.pl jest beneficjentem
programu własnego Instytutu Książki
„Certyfikat dla małych księgarni”
![](/libraries/images/1px.gif)
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Smycz kaszubska - haft borowiacki
Cena regularna:
![](/public/images/1px.gif)
Opis
Smycz borowiacka
Smycz z haftem kaszubskim - szkoły borowiackiej. Dwustronny nadruk ze wzorem inspirowanym wzornictwem tradycyjnej sztuki ludowej. Smycze wykonane z gładkiego materiału, nie drapią podczas noszenia na szyi i nie barwią skóry. Są wytrzymałe i nie niszczą się tak szybko jak popularne tanie smycze. Smycze mają dwa zapięcia: karabińczyk oraz zaczep do telefonu. Cena dotyczy jednej sztuki.
Wymiary: długość: 50 cm, szerokość 2 cm
Wyprodukowano na Pomorzu.
Szkoła borowiacka wywodzi się z ośrodka tucholskiego. Wzory tego haftu mocno opierają się na szkole żukowskiej, ale skrajnie inna jest kolorystyka. Na początku w hafcie borowiackim stosowano jeden odcień koloru żółtego, w miarę upływu lat rozszerzono tę skromną paletę o kolejne trzy odcienie tej barwy. Współczesny haft borowiacki obejmuje siedem kolorów: jasnożółty, słoneczny żółty, złoty przyćmiony, złoty brąz, złoty oliwkowy, pomarańczowy i brązowy. Cechą różniącą wzory borowiackie od innych szkół jest przecinanie się łodyg i wąsów, tworzących ciekawe kompozycje. W motywach znajdziemy często: węzełki (kropki) oraz płatki kwiatów dzielone na pół. W początkach szkoły borowiackiej główną postacią i propagatorką tej odmiany haftu była Honorata Bloch. Dziś, w Tucholi znajdziemy kilka zespołów hafciarskich propagujących haft borowiacki z następującymi liderkami: Antoniną Olszewską, Marianną Weilandt i Barbarą Jankowską.
Szkoła tucholska, której główny ośrodek powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku w Tucholi, poza Kaszubami, ale z silnymi wpływami sztuki ludowej tego regionu. Jest to jedna z trudniejszych szkół haftu wymagająca od tworzących dobrego wyczucia i rozłożenia palety barw, która obejmuje co najmniej jedenaście kolorów od złota do bursztynu. Haft tucholski znajdziemy na płótnie białym, ale także bardzo często – na szarym. Charakterystycznymi motywami są: stokrotka, storczyk, róg obfitości, kilka odmian chabru, makówka i niezapominajka.
Więcej informacji o różnych szkołach haftu kaszubskiego znajdziesz na naszym blogu - wejdź tutaj.