Flag
polski
 
MENU
Szukaj
Koszyk

Upominki i gadżety kociewskie

Filtry

Filtry

Filtry

w kategorii: Upominki i gadżety kociewskie

Wybrane

Wyczyść

Cena

Marka

10
161
23
5
1
Więcej opcji (1)

Upominki i gadżety kociewskie

Produkty: 204

Upominki i gadżety kociewskie – idealne prezenty z duszą regionu

Szukasz niebanalnego prezentu, który odda unikalny charakter Kociewia? Na stronie czec.pl znajdziesz szeroki wybór upominków i gadżetów kociewskich, które idealnie sprawdzą się jako pamiątka z podróży, prezent dla bliskich czy oryginalny element dekoracyjny.

Dlaczego warto wybrać upominki kociewskie?

Kociewie to malowniczy region Polski, znany z bogatej kultury, tradycji i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Upominki inspirowane Kociewiem są pełne lokalnego uroku i nawiązują do regionalnych motywów. Wybierając gadżety kociewskie, nie tylko wspierasz lokalnych twórców, ale także przekazujesz kawałek tej niezwykłej kultury dalej.

Etnodesign kociewski

Od blisko dwóch dekad jesteśmy producentem i projektantem kociewskich upominków inspirowanych w dużym stopniu wzornictwem ludowego haftu kociewskiego. Te charakterystyczne folkowe wzory z tej części Pomorza nazywa się często haftem ziemi ze względu na bogactwo występujących kwiatów, które można znaleźć na kociewskich łąkach - od maków, kłosów, chabrów poprzez wiele innych elementów. Byliśmy pierwszą firmą, która zaczęła wprowadzać piękne wzory kociewskie na tak dużą skalę, zdobiąc nimi przedmioty użytku codziennego. Daliśmy w ten sposób początki etnodesignu kociewskiego, co zainspirowało innych w następnych latach do podobnej działalności, a także propagowania Kociewia. Nie działo się to bez przyczyny i nie było uzasadnione wyłącznie komercyjną działalnością naszej firmy - posiadamy korzenie kociewskie, a część naszego życia spędziliśmy w południowej części kociewskiej ziemi. Zawsze ciepło i serdecznie spoglądamy w kociewskie strony!

Strona czec.pl to miejsce, gdzie znajdziesz największy wybór upominków i gadżetów kociewskich w jednym miejscu. Każdy produkt jest starannie wyselekcjonowany, abyś mógł cieszyć się najwyższą jakością wykonania. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi strony zakupy są szybkie i wygodne, a zamówienia są realizowane w ekspresowym tempie.

 

Produkty: 204
Sortowanie: Domyślne Domyślne Nazwa produktu: od A do Z Nazwa produktu: od Z do A Cena: od najniższej Cena: od najwyższej
42,00 zł
13,00 zł
22,00 zł
34,00 zł
75,00 zł
33,99 zł
33,99 zł
27,60 zł
36,00 zł
36,00 zł
36,00 zł
25,00 zł
2,00 zł
2,00 zł
3,90 zł
2,00 zł
25,00 zł
25,00 zł
25,00 zł
2,50 zł
3,99 zł
2,50 zł
2,50 zł
2,50 zł

Wzornictwo kociewskie jest niezwykle charakterystyczne i nasycone bogactwem barw, gdzie na czele wysuwa się czerwień kociewskich maków. Obecne wzory kociewskie zawdzięczamy dwóm postaciom - propagatorek kultury kociewskiej:

Maria Wespa (1920-1990) – urodzona w Tczewie, a od 1936 roku mieszkanka Morzeszczyna, w końcówce życia po wyemigrowaniu do Niemiec - osiadła w Berlinie. Jedna z odtwórczyń tradycyjnego haftu kociewskiego. Prace nad tym dziełem rozpoczęła w 1969 roku, gromadząc wzory dawnego haftu kociewskiego znajdujące się na kościelnych sztandarach, starych meblach, a w szczególności polichromii skrzyń wianowych panien kociewskich oraz zabytkowych szatach liturgicznych. Tworząc własne kompilacje przekazywała swe umiejętności na kursach haftu. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach i do dziś znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych. W latach: 1978 i 1985 wydała dwie autorskie teczki z opracowanymi wzorami haftów kociewskich. Jej hafty kociewskie są dziś nazywane szkołą morzeszczyńską. Występuje w niej osiem podstawowych kolorów: biały, słomkowy, żółty, pomarańczowy, czerwony, liliowy, ciemno-niebieski i zielony. Wzornictwo składa się głównie z ornamentyki florystycznej, nieco stylizowanej, opartej na popularnych w regionie kwiatach – tulipanach, modrakach, stokrotkach i makach. Przy tworzeniu haftu Maria Wespa stosowała dwa rodzaje ściegów: płaski oraz sznureczkowy. Haftem płaskim wykonywała płatki kwiatów oraz kłosy, ściegiem sznureczkowym łodygi i obwódki kwiatów. W niektórych kompilacjach wprowadzała ściegi: łańcuszkowy oraz ścieg Janina - do wykonywania siatek.

Małgorzata Garnysz (1912-1990) - jej rodzina pochodziła z kociewskich stron, ale urodziła się w 1912 r. z dala od tej krainy, gdyż jej ojciec - Jan Pestka - otrzymał posadę jako nauczyciel na sąsiednim Powiślu. Rodzina przeniosła się na Kociewie kilka lat później, gdy ojciec Jan objął kierownictwo szkoły ludowej w Pączewie. W 1928 roku Małgorzata ukończyła tzw. "wydziałówkę". W dalszym okresie międzywojnia zajmowała się rodzinnym domem i opieką nad rodzicami. Pracowała dorywczo w mleczarni i pączewskiej bibliotece oraz jako instruktorka Przysposobienia Rolniczego w Pączewie. Po II wojnie światowej pracowała jako nauczycielka w szkołach: pączewskiej i bobowskiej. Kwalifikacje pedagogiczne zdobyła w Liceum Pedagogicznym w Tczewie. Obok pracy nauczycielskiej pogłębiała swe zainteresowania związane z różnymi aspektami kultury regionalnej, penetrując najbliższe środowisko pączewskie. Zainteresowała się dawnym sprzętem, ubiorem, mową, których ślady odkrywała w kontaktach z mieszkańcami wsi. Zaczęła spisywać relacje ludu starszych, gromadziła fotografie i przejmowała w opiekę sprzęty oraz dawne stroje. Między innymi z tych swoistych badań powstała oryginalna wersja haftu kociewskiego zwana szkołą pączewską. W odmianie tej, haftowanej na szarym płótnie, występuje trzynaście podstawowych kolorów: biały, pomarańczowy, jasno-brązowy, ciemno-brązowy, czerwony, bordowy, zółty, liliowy, fioletowy, różowy, zielony, jasno-niebieski i niebieski. Podstawowym ściegiem jest ścieg płaski, którym wykonuje się płatki kwiatów i liście oraz sznureczkowy, którym tworzy się łodygi i wąsy. Dodatkowymi ściegami są ściegi: Janina i cerowany (wykonywany na lewej stronie). 

Upominki z haftami kociewskimi na każdą okazję

Bez względu na to, czy szukasz prezentu na urodziny, święta, czy jako podziękowanie, upominki kociewskie sprawdzą się w każdej sytuacji. Ich uniwersalność i estetyka sprawiają, że pasują do każdego gustu. Upominki i gadżety kociewskie to nie tylko produkty, ale przede wszystkim emocje i historia ukryta w każdym z nich. Odkryj bogactwo kociewskiej oferty na czec.pl i znajdź idealny prezent, który zachwyci obdarowaną osobę. Wybierz lokalne wyroby, wspieraj regionalnych twórców i ciesz się niepowtarzalnym charakterem Kociewia w swoim życiu.