Kociewie spisuje się!

1
Kociewie spisuje się!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Kociewie spisuje się!

 

W kwietniu rusza akcja spisowa Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Na Kociewiu, działania promujące przynależność do kociewskiej społeczności prowadzi m.in. Kociewski Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie.

Z tym malowniczym regionem łączy mnie wiele wątków. Część swego dzieciństwa i młodości spędziłam właśnie na Kociewiu. Moi rodzice przez wiele lat mieli w Osowie Leśnym piękny, przeszło 100-letni dom, należący niegdyś do miejscowego kołodzieja. Spędzaliśmy tam wiele czasu. Dziś jest już niestety w innych rękach, ale będąc w tych stronach często odwiedzam to miejsce.

Kociewie jest mi także bliskie z powodu mojej profesji – ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od przeszło dziesięciu lat zajmuję się propagowaniem kociewskiego etnodesignu, jestem autorką wielu projektów czerpiących z bogactwa haftu kociewskiego. Mając dużą sympatię do Kociewia zgodziłam się na zamieszczenie na plakatach promujących akcję spisową logotypów kociewskich mojego autorstwa w kształcie serca kociewskiego. Z pewnością część z Państwa skojarzy tę charakterystyczną grafikę z wieloma produktami wytwarzanymi przez moją firmę Czec.pl. Także na tej stronie znajdziecie Państwo całe bogactwo książek związanych z Kociewiem. Przez lata budowaliśmy tę ofertę, skupiając w jednym miejscu publikacje z wielu, często niewielkich wydawnictw kociewskich.

Idea kociewska jest mi bliska także z innego względu. Jestem bliską rodziną Lecha Bądkowskiego, który był wielkim propagatorem Polski regionów oraz samorządności lokalnej. Szczególne miejsce w tej idei zajmowała wspólnota pomorska skupiająca Kaszubów, Kociewiaków, Borowiaków oraz Krajniaków. Od wielu lat jestem członkinią Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – organizacji, której oddziały działają także na Kociewiu – w Tczewie i Pelplinie.

Bardzo mocno zachęcam mieszkańców tego pięknego regionu oraz Kociewiaków, zamieszkałych poza jego granicami do zaznaczania podczas akcji spisowej przynależności do wspólnoty kociewskiej oraz posługiwania się gwarą kociewską. Wiele społeczności regionalnych deklarowało swoją tożsamość już w poprzednim spisie, w 2011 roku, w którym pojawiło się m.in. 3065 deklaracji kociewskich. Z pewnością wyniku spisu będą ważnym argumentem w zabiegach dotyczących zwiększenia ochrony i wsparcia instytucji państwowych dla zachowania i rozwoju kultury kociewskiej.

 

Małgorzata Bądkowska

 

Komentarze do wpisu (1)

2 stycznia 2022

Jakiś czas już żyje poza moim kochanym miastem Gniewem. Zawsze się szczycę że jestem z Kociewia. Jeżeli mogę to prosiłabym o kontakt siostra.malgorzata@interia.pl

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium