Maciej Kosycarz 1964–2020

0
Maciej Kosycarz 1964–2020

Fotoreporter - zawód i pasja

Maciej Kosycarz 1964–2020

 

26 marca 2020 roku, dotarła do nas bardzo smutna wiadomość – do wieczności odszedł Maciej Kosycarz – gdański fotoreporter, autor tysięcy zdjęć i wielu wspaniałych albumów. W branży fotoreporterskiej, którą podążył za swym ojcem Zbigniewem Kosycarzem (1925–1995) był pewną ikoną i świetną marką. Jego nazwisko i Agencja Kosycarz Foto Press to ważna składowa trójmiejskiego kodu genetycznego w ostatnich dekadach. To esencja tego wszystkiego co kształtowało pewną specyfikę tych trzech miast, ale także szerzej całego Pomorza. Ciężkie to do wyobrażenia bez udziału i fotoreporterskiego zmysłu Macieja, który uwieczniał w obrazie migawki ważnych wydarzeń – radosnych, smutnych, doniosłych, czyli całości tego czym jest życie każdego z nas oraz życie miasta i regionu. Z pewnością dla Macieja nie był to tylko zawód. Było coś o wiele więcej, to także niesłabnąca życiowa pasja. Ileż to razy spotykaliśmy się na różnych promocjach, wydarzeniach, w siedzibie KFP przy Podwalu Staromiejskim w Gdańsku czy też w naszej księgarni CZEC w Gdyni? Zawsze pozytywnie nastawiony do bliźniego, bardzo ciepły i prawdziwy w rozmowie – świetny obserwator i komentator życia publicznego, co niejednokrotnie słyszeliśmy w Radio Gdańsk.

W mojej pamięci pamięci zachował się jeden ważny epizod z naszych relacji. W latach 2010–2011 wspólnie z red. Edmundem Szczesiakiem redagowaliśmy "Pomeranię". Był to bardzo trudny czas dla tego pisma, wówczas brakowało funduszy na podstawowe potrzeby. Pamiętam jak naczelny (Edmund Szczesiak) zwrócił się do Macieja z prośbą o zdjęcia okładkowe. Druga nasza prośba dotyczyła łagodnego potraktowania nadwątlonej finansowo "Pomeranii". Odpowiedź była szybka i treściwa. Maciej wspomniał, że udostępni nam te zdjęcia gratisowo z jednej strony z sympatii do nas – Kaszubów, a z drugiej strony na wieloletnią współpracę Edmunda Szczesiaka z jego ojcem – Zbigniewem Kosycarzem w wielu tytułach trójmiejskiej prasy. Tę zwyczajną-niezwyczajną przysługę przywoływałem w swych myślach wielokrotnie widząc Macieja, jego żonę – Panią Hannę lub pracowników w KFP.

Macieju – żegnają Cię Kaszubi z Gdyni. Serdeczne współczucia dla Pani Hanny z Rodziną i całej Agencji Kosycarz Foto Press.

 

Małgorzata Bądkowska i Andrzej Busler

Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC

 

Na zdjęciu – Maciej Kosycarz z wizytą w Księgarni CZEC w grudniu 2018 roku. Fot. Małgorzata Bądkowska

Msza pogrzebowa za Macieja Kosycarza, została odprawiona 7 kwietnia w kościele św. Jana w Gdańsku, głównym celebransem był duszpasterz środowisk twórczych, ks. Krzysztof Niedałtowski:


Zachęcamy do odwiedzenia strony o Macieju Kosycarzu utworzonej przez jego kolegów - fotoreporterów, znajdziecie tam wiele pięknych zdjęć:
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium