Etnofilologia kaszubska w CZEC!

1
Etnofilologia kaszubska w CZEC!

Zajęcia ze studentami

Etnofilologia kaszubska w CZEC!

28 stycznia 2021 roku gościliśmy w siedzibie naszej firmy CZEC – studentów I roku etnofilologii kaszubskiej Uniwersytetu Gdańskiego z opiekunem grupy – dr. Dariuszem Majkowskim. Opowiadaliśmy m.in. o początkach naszej działalności i rozwoju, kaszubsko-pomorskich książkach, etnodesignie – projektowaniu, szukaniu inspiracji itp. Spędziliśmy blisko trzy godziny na ubogacających, wspólnych rozmowach. Pozdrawiamy naszych Gości i zapraszamy ponownie!

 

 

 

 

Kierunek etnofilologia kaszubska wprowadzony na podstawie uchwały nr 122/12 z dnia 20 grudnia 2012 roku. Pierwsi studenci rozpoczęli naukę w roku akademickim 2013/2014.

 

Atuty kierunku

Ubogacając ofertę kształcenia na kierunku filologicznym o wiedzę z zakresu nauk społecznych, stworzono unikatowy produkt edukacyjny. Biegła znajomość języka kaszubskiego (w mowie i w piśmie), swobodna wymiana poglądów na tematy związane z regionem i statusem języka w kształtowaniu tożsamości tworzą fundament kształcenia kompetencji profesjonalnych. Z uczelnią współpracują: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Radio Gdańsk, Media Kaszëbë oraz Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia (licencjackich) absolwent może kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia m.in. na kierunkach filologicznych,  kulturoznawstwie, pedagogice, socjologii, politologii, historii, etnologii i filozofii.
 

Perspektywy zatrudnienia

Obecnie mamy do czynienia z żywiołowym rozwojem kaszubskiej edukacji językowej, z rozwojem kaszubskich mediów oraz instytucji kultury. Związane jest to m.in.  z tym, że Unia Europejska tak samo troszczy się o znajomość języków obcych najbardziej w świecie rozpowszechnionych, jak i zachowanie języków zagrożonych. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia (licencjackich) można szukać zatrudnienia jako nauczyciel języka kaszubskiego w szkołach podstawowych i średnich, jako dziennikarz w mediach lokalnych, działacz kultury (pracownik muzeów, domów kultury, animator życia społecznego, specjalista w urzędach administracji publicznej), edytor, korektor w redakcjach prasowych i w wydawnictwach. Z pewnością umiejętności zdobyte na tym kierunku są niezwykle pomocne w szeroko pojętej branży turystycznej i przewodnickiej. 

Początek spotkania poświęciliśmy kaszubskim książkom.

Mówiliśmy o kaszubskim etnodesignie.

Wspólne zdjęcie.

Komentarze do wpisu (1)

28 stycznia 2021

Na gwës jesz tuwò przińdzëmë!

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium