Miłe podziękowania ze Słupska

0
Miłe podziękowania ze Słupska

Królewiónka w Pałacu

Miłe podziękowania ze Słupska

Dzisiaj, otrzymaliśmy miłe podziękowania ze Szkoły Podstawowej w Słupsku - to pokłosie kolejnej edycji tej ciekawej i ważnej imprezy w 2019 roku i związanych z nimi postaciami: Wandy Kiedrowskiej i Danuty Pioch. Miałem okazję w 2015 roku być organizatorem jednej z edycji Dyktanda w mojej rodzinnej Gdyni. Z tego względu, mam pewne pojęcie o trudzie, który się z tym łączy. Z perspektywy lat, uważam że tegoroczne dyktando w Słupsku to jedna z bardziej udanych edycji tej imprezy, zarówno jeśli chodzi o sprawy techniczne, ale też i atmosferę. Głównym miejscem i organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 w Słupsku z dyrektor Karoliną Keler, znaną z działalności kaszubskiej. Słupska "Dwójka" to miejsce, które mocno zapamiętałem, gdy przeszło dekadę temu trwały tam starania o wprowadzenie zajęć języka kaszubskiego. Z mojego macierzystego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - w Gdyni, sporą pracę w tej kwestii wykonali wtedy, ówcześni wizytatorzy Pomorskiego Kuratorium Oświaty: Judyta Śliwińska i Józef Bodio - osoby mające dużo serca dla sprawy kaszubskiej. 

Spoglądając z perspektywy kaszubskiej, Słupsk to oczywiście nie tylko słynna "Dwójka". To bardzo przychylna sprawom kaszubskim - Akademia Pomorska z prof. Danielem Kalinowskim i jego małżonką prof. Adelą Kuik-Kalinowską oraz prof. Zygmuntem Szultką. Studiuje tam sporo naszych doktorantów, a w kwietniu br. jako pierwszy z nich, tytuł doktora uzyskał - tytan pracy kaszubskiej - Dariusz Majkowski. To bardzo cieszy.

Słupsk to także wspaniale przygotowane i prowadzone Centrum Informacji Turystycznej z pełną pomysłów kierownik Moniką Gębczyńską. Wiele większych i bogatszych miast może pozazdrościć takiej IT.

Kolejne miejsce to Miejska Biblioteka w Słupsku i jej ważny projekt - Bałtycka Biblioteka Cyfrowa z jej kierownikiem Sławomirem Żabickim. Blisko dekadę temu, udało mi się nawiązać współpracę, dzięki której miesięcznik "Pomerania" jest dostępny w sieci od pierwszych numerów. Dodatkowo udostępniłem sporo moich dawnych kaszubskich ciekawostek bibliofilskich  - całość zeskanowana i dostępna.

I oczywiście Muzeum Pomorza Środkowego z nowym oddziałem w Białym Spichlerzu, ze zbiorami nawiązującymi do książąt pomorskich.  Na placu przed słupskim Muzeum wita nas pomnik jednego z nich - Bogusława X Wielkiego, który stanął w tym miejscu dzięki inicjatywie i pracy rodzin Trzebiatowskich. Pisząc o Muzeum koniecznie trzeba wspomnieć o Klukach i Swołowie.

Sporo tego, a to z pewnością nie wszystko. Zatem do zobaczenia w Słupsku!

Andrzej Busler

 

XVIII Dyktando Kaszubskie w Słupsku. Fot. Archiwum SP2 w Słupsku

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl