Film o nocy świętojańskiej

0
Film o nocy świętojańskiej

Rok obrzędowy na Kaszubach

 

Film o nocy świętojańskiej

 

Jakiś czas temu miałem okazję uczestniczyć w nagraniu krótkiego filmu przybliżającego kaszubskie obrzędy nocy świętojańskiej, realizowanego przez Filharmonię Kaszubską ‒ Wejherowskie Centrum Kultury w pięknym miejscu położonym na Kaszubach Północnych ‒ w Osadzie Sławutowo. Gorąco polecam odwiedzenie tego ciekawego grodu nawiązującego do słowiańskiej historii. Jakże pozytywnie wyróżnia się on na tle okolicznych plastikowych atrakcji, których znajdziemy niestety całą masę w nadmorskich stronach Kaszub.

W materiale filmowym, w dużym skrócie przybliżyliśmy charakterystyczne zwyczaje związane z  magicznym czasem nocy świętojańskiej. Dziękuję za współpracę: Joannie Bojke, Monice Płomin, Jackowi Rogalewskiemu, Piotrowi Smentochowi i Mateuszowi Czapskiemu oraz członkom Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Pułk Czarnieckiego. Zachęcam do zapoznania się z materiałem - wejdź tutaj:

 

 

Dla poszukujących więcej informacji na temat obrzędów nocy świętojańskiej na Kaszubach polecam mój dawny artykuł, który można znaleźć – wejdź tutaj. 

Polecam także jeszcze jeden materiał filmowy związany z tą tematyką, w którym miałem okazję  uczestniczyć – film Ścinanie kani w reż. Andrzeja Dudzińskiego, zrealizowany w 2019 roku przez Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Materiał jest dostępny - wejdź tutaj.

 

Andrzej Busler

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium