Gdyńskim szlakiem

1
Gdyńskim szlakiem

Przewodnik o mieście z morza i marzeń

Gdyńskim szlakiem

10 lutego 2018 roku w dzień urodzin miasta Gdyni ukazała się książka Gdynia. Przewodnik. Na przestrzeni ostatnich lat publikowano wiele pozycji o tematyce gdyńskiej. Piękne albumy wydawał Sławomir Kitowski, ciekawie o historii tej dawniejszej pisał Tomasz Rembalski, natomiast o tej nowszej Małgorzata Sokołowska. Sporo niezwykle wartościowych publikacji o tematyce morskiej, bardzo mocno powiązanej z miastem z morza i marzeń, publikował Jerzy Drzemczewski. Wspominając tematykę gdyńską, koniecznie trzeba wymienić nieżyjących już: Kazimierza Małkowskiego i Edwarda Obertyńskiego. Przewodników turystycznych ukazywało się jednak niewiele, często były one powiązane z pozostałymi dwoma grodami Trójmiasta. Samodzielny przewodnik o naszym mieście Gdynia w dość ciężkim czasie dla wydawców (w 1989 roku) opublikował wspomniany Kazimierz Małkowski, a wiele lat później Agnieszka Walczak – Gdynia dla każdego (2012). Ten ostatni był przygotowany z myślą o osobach niepełnosprawnych. Aby dostrzec pełniejszą paletę gdyńskich przewodników trzeba cofnąć się do międzywojnia. Dziś ukazują się reprinty tych wydań, a pierwsze wydania można spotkać jedynie w muzeach i rzadziej w antykwariatach. Wiele, mniejszych gmin i powiatów doczekało się ciekawych przewodników. Gdynia była na tym polu traktowana, szczególnie przez wydawnictwa spoza Pomorza mocno po macoszemu. Opisywana dość zdawkowo i stereotypowo. Wielokrotnie powtarzano utrwalone stwierdzenia typu "wieś rybacka", które niewiele miały wspólnego z historią, ukazywano wciąż te same miejsca, najczęściej w Śródmieściu miasta dodając niekiedy piękne Orłowo. Opowieść o Gdyni ograniczano do ostatnich kilkudziesięciu lat, jakby wcześniej było tutaj bezludne pustkowie. Śledząc tę swoistą pustkę, od ładnych paru lat chodził mi po głowie pomysł stworzenia przewodnika o Gdyni. Jego publikację poprzedził cykl spacerów krajoznawczo-historycznych organizowanych w latach 2016-2017 przez Kaszubskie Forum Kultury i Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Do tego projektu zaprosiliśmy: archeolog Danutę Król, historyka Tomasza Rembalskiego oraz krajoznawcę Jarosława Ellwarta. Wspólnie z naszymi przewodnikami i gdynianami zainteresowanymi wędrówkami po naszym mieście, przebyliśmy wiele kilometrów po gdyńskich dzielnicach. Poznaliśmy wiele ciekawych miejsc i opowieści ucząc się wzajemnie od siebie. Bywały spacery, w których uczestniczyło przeszło pięćdziesiąt osób.

 Spacer po Grabówku - na terenie Akademii Morskiej. Fot Andrzej Busler

 

W miejscu dawnego serca wsi rycerskiej Grabówek (obecna ulica Grabowo). Od prawej: Zenon Roda - przewodniczący Rady Dzielnicy Grabówek i dr Tomasz Rembalski. Fot. Andrzej Busler

Spacer po Chyloni - przy domu Bieszków. Fot. Andrzej Busler

 Zdobyliśmy najwyższy punkt Gdyni - Donas, na którym ulokowana jest wieża widokowa. Fot. Andrzej Busler

Jarosław Ellwart przybliżający historię Małego Kacka. Fot. Jerzy Kąkol

 

Wielki Kack zwiedzaliśmy w kwietniu 2017 r. w minusowej temperaturze - nad Źródłem Marii. Fot. Archiwum AB

Tak jak wspomniałem, pokłosiem gdyńskich spacerów jest przewodnik, który przybliża ponad 150 gdyńskich obiektów, prezentuje poszczególne dzielnice, ich dzieje oraz atrakcje i ciekawostki krajoznawcze. Tworząc ten zbiór staraliśmy się ukazać pewną syntezę dziejów oraz atrakcji turystycznych naszego miasta i dlatego mamy tutaj tropy kaszubskie, morskie, modernistyczne, eksploracyjne itd.

Bardzo ciężko pisać o swoim mieście, zawsze pozostaje pewien rodzaj niedosytu, dużą przeszkodą jest z pewnością objętość książki. Pierwsze wydanie przewodnika ma blisko 200 stron. Dla nas to zbyt mało. Gdynia ma dużo więcej do opowiedzenia. Z pewnością czeka nas wiele pracy na drugim wydaniem i kolejne niezwykle ciekawe spacery historyczno-krajoznawcze już wiosną. Zachęcam do lektury i podążania gdyńskimi szlakami wraz z książką – Gdynia. Przewodnik.

Andrzej Busler

 

 

Komentarze do wpisu (1)

24 lutego 2018

Mam. Wspaniały.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium