Publikacja o Przyjacielu

0
Publikacja o Przyjacielu

Wojciech Kiedrowski (1937–2011)

 

Publikacja o Przyjacielu

 

18 kwietnia 2021 roku mija dziesięć lat od śmierci mojego Przyjaciela – Wojciecha Kiedrowskiego ‒ Działacza kaszubsko-pomorskiego, wieloletniego Redaktora Naczelnego miesięcznika „Pomerania” i Wydawcy. W związku z tą rocznicą wydałem publikację nawiązującą do Jego niezwykle bogatej działalność wydawniczej ‒ Wojciech Kiedrowski (1937-2011). Działalność wydawnicza: Kara Remusa, Arkun i Oficyna Czëc. Spora część książki zawiera moje wystąpienie wygłoszone podczas konferencji naukowej Oficyny wydawnicze Kaszub. Działalność i znaczenie, która odbyła się w grudniu 2019 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jest to pierwsze opracowanie dotyczące bogatej działalności wydawniczej Wojciecha Kiedrowskiego. W pewnym sensie zamyka ono książkową trylogię związaną z moim Przyjacielem. Jeszcze za jego życia w 2007 roku, z okazji 70. urodzin – grupa przyjaciół wspólnie z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie wydała książkę Lew, Stolem, Budziciel, nawiązującą do jego życia i działalności. Rok po śmierci kaszubskiego Wydawcy, w 2012 roku, przygotowałem do druku wspomnieniową publikację Wojciech Kiedrowski. W hołdzie Wielkiemu Kaszubie. Wydawcą był wówczas mój macierzysty – gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Wydawnictwo Region. Wszystkie trzy książki łączy wspólny projekt okładki autorstwa prof. Włodzimierza Łajminga w różnych tonacjach kolorystycznych. Ostatnia z nich – zielona, nawiązuję do jednego z ulubionych kolorów Wojciecha – barwy przyrody i nadziei – dla przyszłości Kaszub.

 

  

Publikacje o Wojciechu Kiedrowskim.

 

Publikację Wojciech Kiedrowski (1937-2011). Działalność wydawnicza: Kara Remusa, Arkun i Oficyna Czëc wydały dwie instytucje: Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, z którymi łączyły kaszubskiego Redaktora silne więzy współpracy. W momencie powstania Ośrodka Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni w 2003 roku (obecne Kaszubskie Forum Kultury), Wojciech Kiedrowski był fundatorem sporej części księgozbioru, a w kolejnych latach mocno wspierał nas w rozwijaniu działalności. Podobnie było w przypadku wejherowskiego Muzeum. W czasach PRL-u był jedną z wielu postaci z kaszubskiego świata, wspierającą utworzenie tej placówki. O MPiMK-P w Wejherowie wiele razy wspominał w naszych rozmowach oraz uważał, że to najważniejsza instytucja kultury na mapie Kaszub i zawsze trzeba ją wspierać w działalności – co do końca swego życia czynił.

Partnerami wydania są: Miasto Gdynia, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Gdyni, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz Księgarnia CZEC.

 

Andrzej Busler

 

Grafiki przygotowane przez studentkę etnofilologii kaszubskiej - Małgorzatę Walasek.

Nowa książka o Wojciechu Kiedrowskim. Fot. Jarosław Ellwart

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium