Pomorskie Betlejem - kolędy i pastorałki
Kod produktu: 6641
Opis
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało wspólnie z Radiem Gdańsk płytę „Pomorskie Betlejem” z kolędami kaszubskimi Weroniki Korthals, zespołu Sierakowice i Janusza Świątkowskiego. Prezentowane na tej płycie utwory, stanowiące bogactwo twórczości ludowej województwa pomorskiego świadczy o przywiązaniu mieszkańców Pomorza do rodzimych tradycji, które służą wzmacnianiu tożsamości kulturowej tego regionu.
Głównym głosem, który usłyszymy na płycie, jest Janusz Świątkowski, który prowadził przykościelne zespoły muzyczne dla dzieci i młodzieży.
– Bywało bardzo wesoło, zwłaszcza w czas Bożego Narodzenia, kiedy można było do woli śpiewać kolędy – także te moje, które skomponowałem. Zostały one z nami, kiedy wywędrowaliśmy na Kaszuby – opowiada Janusz Świątkowski.
– Wkrótce w kaszubskim stroju zacząłem występować w kapeli „Pleskota” i w zespole Chmielanie. Z przyjaciółmi z okolic Chmielna wskrzesiliśmy zwyczaj grania na bazunie w czasie pasterki w chmieleńskim kościele. Ostatnie lata to dla mnie powrót na orbitę autorskiej muzyki. Występy na festiwalach, czasami wyróżnienia, a w końcu wspaniała nagroda w konkursie „Jawor” – dodaje.
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” istnieje nieprzerwanie od 43 lat. W tym czasie głęboko wpisał się w tożsamość lokalnej społeczności. Uczy, wychowuje i kształtuje poczucie regionalnego patriotyzmu kolejnych pokoleń. W wielu przypadkach członkostwo w zespole jest tradycją rodzinną. Jest on ściśle związany z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sierakowicach. Tutaj członkowie uczą się gry na instrumentach i mogą liczyć na wsparcie organizacyjne. Zespół od lat koncertuje nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Wygrywa wiele przeglądów, pokazując folklor na najwyższym poziomie.
Poza bogactwem folkloru kaszubskiego prezentuje też wiązanki tańców łowickich i krakowskich oraz wiele utworów instrumentalnych i wokalnych.
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice ma w swoim dorobku wiele nagród, w tym odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (2010) oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga w uznaniu zasług dla kultury ludowej (2018). W 2021 roku Zespół wygrał eliminacje regionalne i reprezentował pomorze na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”.
Opinie
Jeśli dodałeś/-aś recenzję, a nie pojawiłą się na liście, być może oczekuje na moderację.