Cenne dary ze spuścizny Wojciecha Kiedrowskiego

0
Cenne dary ze spuścizny Wojciecha Kiedrowskiego

Wejherowskie Muzeum

Cenne dary ze spuścizny Wojciecha Kiedrowskiego

 

W ostatnim czasie miałem okazję przekazać do wejherowskiego muzeum, zbiór prasy z regionu, ukazującej się w latach 1987–2009 pochodzącej ze zbiorów Wojciecha Kiedrowskiego.

Wojciech Kiedrowski, wydawca, regionalista, syn gdyńskiego sędziego z okresu międzywojennego, zamordowanego w Piaśnicy, działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika „Pomerania”, założyciel wraz z żoną Renatą – Oficyny CZEC, laureat nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2003 roku, był również bacznym obserwatorem zmian społecznych i bieżących problemów nurtujących Kaszubów i Pomorzan. Stąd jego pasja kolekcjonerska. Dar w postaci prasy przekazany ze spuścizny W. Kiedrowskiego obejmuje kilka zakresów tematycznych.

Pierwszy to druki dziś rzadko spotykane, będące dokumentem życia gospodarczego końca lat 80. XX wieku – biuletyny budowy Elektrowni Jądrowej Żarnowiec.

Przykładem rodzącego się pluralizmu politycznego III Rzeczypospolitej jest zbiór egzemplarzy „Młodej Polski”, pisma gdańskich konserwatystów, z których wielu zajmowało później eksponowane stanowiska w ogólnopolskim życiu politycznym.

Świadectwem odradzania się kultury kaszubskiej jest „Norda. Pismiono Kaszëbsczi Zemi”, czerpiące z tradycji środowiska międzywojennych Zrzeszeńców.

Cenne są druki efemeryczne, np. w postaci jednodniówki wydanej z okazji Światowego Zjazdu Kaszubów w Bytowie w roku 2009, czy też dodatku „Dziennika Bałtyckiego” z okazji 75-lecia Kartuz. Pozostałe tytuły są dokumentem życia regionalnego takich miast kaszubskich i pomorskich, jak Wejherowo, Rumia i Tuchola.

To część przekazanych darów do wejherowskiej placówki. Te i inne wydawnictwa znacznie wzbogacą Dział Prasy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Ponadto, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej otrzymało ilustracje rysunkowe do opowiadania dla dzieci Izabelli Trojanowskiej Zamkowa Góra na podstawie legendy kaszubskiej o zapadłym zamku. Cykl ilustracji zawiera 8 kompozycji w formacie A4 i 1 kompozycję w formacie A3 oraz kilka pomniejszych miniaturowych szkiców jako tzw. „przerywniki” do tekstu. Autorką prac jest warszawska artystka Dorota Żarska-Wiśniewska, ilustracje powstały w 1990 r. Niestety pomimo zaawansowanych prac nad edycją opowiadania przez redaktora Wojciecha Kiedrowskiego ostatecznie nie zostało ono opublikowane. Ofiarowane ilustracje stanowią ciekawy przykład tzw. polskiej szkoły ilustracji, której stylistycznie Dorota Żarska-Wiśniewska jest kontynuatorką. Prace są malarskie i wchodzą w interakcję z dziecięcym światem wyobraźni, świadczą także o wysublimowanym guście samego Wojciecha Kiedrowskiego, który przykładał dużą uwagę do szaty graficzną swoich wydawnictw.

Po śmierci kaszubskiego wydawcy w 2011 r., jego małżonka – Renata Kiedrowska sukcesywnie przekazuje na rzecz wejherowskiego Muzeum ciekawe pamiątki i archiwalia po znanych kaszubskich działaczach. Staram się wspierać ją w tym dziele, tym bardziej, że Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie było miejscem niezwykle bliskim Wojciechowi Kiedrowskiemu, do którego przywiązywał dużą wagę w naszym świecie kaszubskim. Myśląc o tym miejscu wielokrotnie nasuwa mi się określenie "Książnicy Kaszubskiej". Wspierajmy ją w rozwoju!

 

Andrzej Busler (opracowano na podstawie tekstu Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie: PS, BGR,TF)

 

W wejherowskim Muzeum. Fot. archiwum Tomasz Fopke

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium