W Remusowym Kręgu w Borzestowie

2
W Remusowym Kręgu w Borzestowie

Kaszubskie spotkania

W Remusowym Kręgu w Borzestowie

 

2 maja 2019 roku, w samym środku długiego weekendu odbyło się ostatnie w tym „sezonie” spotkanie Remusowego Kręgu w Szkole Podstawowej w Borzestowie. Ta ciekawa inicjatywa, comiesięcznych spotkań literackich wokół kaszubszczyzny trwa już blisko dwadzieścia lat, jej głównym twórcą jest Brunon Cirocki z Borzestowa – urokliwej miejscowości położonej na Kaszubach środkowych, miejscu urodzenia młodokaszuby Franciszka Kręckiego oraz inicjatora powstania Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach – Franciszka Tredera.

Zaproszenie do Remusowego Kręgu było dla mnie otwarte od dawna. Z Brunonem Cirockim znamy się od lat i od lat Drëch ze środkowych Kaszub namawiał mnie – przyjedź do nas do Borzestowa i opowiedz o Remusie. 2 maja 2019 roku stało się – pojechałem do Borzestowa, mając opowiadać o losach powstania arcydzieła Aleksandra Majkowskiego – Remusie. Odradzałem jednak Brunonowi ten termin, sądząc że wszyscy wyjadą na długi weekend i spotkamy się zaledwie w kilka osób. Tak jednak się nie stało, przywitała mnie pełna sala. Wśród gości znalazłem wielu znajomych – Barbarę Kąkol - dyrektor z Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, Jolantę Czerwińską – szkólną, uczącą przez wiele lat języka kaszubskiego w Kiełpinie, dobre znajome z południowych Kaszub – Felicję Baska-Borzyszkowską i Katarzynę Główczewską – także szkólne języka kaszubskiego, muzykującą rodzinę Klasów – z kapeli BAS oraz wieloletniego przednika kartuskiego partu – Kazimierza Formelę – obecnie jego wiceprezesa i chorążego tego oddziału – Jerzego Tutkowskiego. Ucieszył mnie także fakt, że licznie przybyli nauczyciele z sąsiednich szkół - znajome postacie z wielu konferencji związanych z językiem kaszubskim.

Pod pomnikiem Franciszka Kręckiego w Borzestowie. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Spotkanie rozpoczęto złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Franciszka Kręckiego. Po odśpiewaniu hymnu Remusowego Kręgu Abyśmy byli jedno, Brunon Cirocki odczytał kolejny fragment powieści Żëcé i przigòdë Remùsa. W dalszej części, wspólnie z Jolantą Czerwińską podsumowali ostatnie działania Kręgu i oddali głos Barbarze Kąkol – dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, która przybliżyła mój biogram. Słuchając całości zastanawiałem się – skąd Pani Dyrektor to wszystko wzięła? Musiała chyba przekopać sporo dość rzadkich materiałów. Ten biogram uświadomił mi upływ czasu, ale też mnogość nawiązanych kontaktów przy okazji różnych działań kaszubskich – bo przecież najważniejsi są właśnie ludzie – jak mawiał prof. Gerard Labuda – nie będzie Kaszub bez samych Kaszubów. Te kontakty, to koloryt naszego życia, bo to właśnie ono pisze najciekawsze scenariusze – jak mawia często mój były szef – reportażysta Edmund Szczesiak.

W dalszej części spotkania przybliżyłem historię powstania i dalsze losy słynnej książki Aleksandra Majkowskiego Żëcé i przigòdë Remùsa. To z pewnością temat bliski Remusowemu Kręgowi. Mając takich słuchaczy, w większości rdzennych Kaszubów, często mam wątpliwość – czy dla nich, te informacje będą pewną nowością. Czasem mam wrażenie, że sporo z tych gości mogłoby mnie zaskoczyć swoją wiedzą.

Moje odczucie w przypadku tego typu przedsięwzięć jest takie, że chodzi tutaj o coś innego, dużo ważniejszego – o wspólne spotkanie się, wspólną dyskusję - szczególnie w tym świecie, kiedy niejednokrotnie wielu z nas nie ma czasu, aby porozmawiać i spędzić wspólne godziny z najbliższymi i przyjaciółmi. Poza nabywaniem wiedzy, to chyba największa wartość comiesięcznych spotkań w Remusowym Kręgu. Zatem dziękuję Remusowcom z Borzestowa za wspólne spotkanie!

Mimo, iż moja rodzina od pięciu pokoleń zamieszkuje w Gdyni - na północnych Kaszubach, podążając wielokrotnie na środkowe Kaszuby czuje się jak u siebie. Ciężko opisać to uczucie – będąc w Goręczynie, Ostrzycach, Egiertowie, Kościerzynie, Grabowie Kościerskim – to wszystko ziemia przodków... Niestety wielu miejsc już nie ma. Poznając niejednokrotnie kogoś w tych stronach po prostu wiem, że jesteśmy rodziną. I moje przeczucie zazwyczaj mnie nie zawodzi.

W mojej wanodze do Borzestowa towarzyszył mi mój Drëch z Gdyni – Zenon Roda – gdyński radny, mający swe korzenie rodzinne także na środkowych Kaszubach.

Do zobaczenia na remusowym szlaku!

Andrzej Busler

Wspólnie z Brunonem Cirockim. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Zgodnie z tradycją Kręgu z Borzestowa, spotkanie rozpoczęto fragmentem Remusa. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

 

Wspólnie z Drëchem z Gdyni - Zenonem Rodą. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Uczestnicy spotkania w Borzestowie. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Remusowy Krąg - 2 maja 2019 roku. Fot. Archiwum Remusowy Krąg

Komentarze do wpisu (2)

13 maja 2019

Kochani Fani Remusa z Borzestowa i nowy członku Remusowego Kręgu - Andrzeju, kiedy Wy rozprawialiście o naszym Bohaterze na Kaszubach, mnie przypadł zaszczyt opowiadania o Kaszubach, Remusie i Wybickim na południu Polski. Los mnie rzucił do sanatorium w Szczawnie - Zdroju. Poznaję arcyciekawą historię ludzi i miejsca. Poza tym jest też okazja podziwiania malowniczego krajobrazu, ze wzgórzem Chełmiec z Zamkiem Książ i jej piękną i mądrą właścicielką księżną Daisy. Dowiedziałam się też, że Mazurek Dąbrowskiego, właśnie tu po zwycięskiej bitwie polsko - włoskich lansjerów pod Strugą, zabrzmiał po raz pierwszy na ziemiach polskich. Andrzeju - na Twoim słowie można polegać jak na Zawiszy! Dziękuję Ci za dotychczasową współpracę! A jak widzisz jest jeszcze wiele do zrobienia, by zmienić, choćby to Twoje stwierdzenie, że było wielu nauczycieli z okolicznych szkół. A gdzie byli, są w czasie 10. rocznych spotkań nauczyciele z Borzestowa? Chyba w chwili kiedy to piszę, trwa konkurs na dyrektora szkoły w tej miejscowości. Co przyniesie? - czy zmianę, czy trwanie "poza tym" co kaszubskie w Borzestowie? Czekam z niecierpliwością, ale i obawą na wynik, jedno co wiem na pewno - Remusowy Krąg trwać będzie. Pozdrawiam serdecznie - Wanda

23 maja 2019

Życie pokazało, że trzeba być optymistą. Już po rozstrzygnięciu konkursu. Wygrała Emilia Maszke - szkólna j. kaszubskiego z Puzdrowa, niedawno autorka jednego z podręczników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl