„Costerina” 2019 – pamięci Wojciecha Kiedrowskiego

1
„Costerina” 2019 – pamięci Wojciecha Kiedrowskiego

XX Targi Książki Kaszubsko-Pomorskiej

„Costerina” 2019 – pamięci Wojciecha Kiedrowskiego

 

13 lipca 2019 roku w Kościerzynie odbyły się jubileuszowe XX kościerskie Targi Książki Kaszubsko-Pomorskiej. „Costerina”. Od blisko dwóch dekad, jest to wydarzenie niezwykle mi bliskie, organizowane przez kościerską Bibliotekę Miejską im. Konstantego Damrota, od lat pod wodzą dyrektor Gabrieli Bieleckiej–Hommel, a obecnie kierowanej przez dyrektor dr Justynę Kujach.

Lubię odwiedzać Kościerzynę, rodzinne miasto moich pradziadków – Kaszubki Agnes i Kociewiaka – Tomasza oraz miejsce urodzenia mojej babci Janki. Cieszy mnie, że ten gród pięknieje i rozwija się, pamiętając o kaszubskich korzeniach. „Costerina” to także miejsce spotkań i wspólnych działań z Wojciechem Kiedrowskim (1937–2011) – moim przyjacielem, kaszubskim wydawcą i wieloletnim redaktorem naczelnym „Pomeranii”. Od odejścia Wojtka „na drugą stronę” mija już prawie dziesięć lat, jednak poprzez swoje dzieła i poziom, który wyznaczał, przekazując tę wiedzę innym, nie ma tygodnia, abym nie powracał w moich myślach w Jego stronę. Pisząc te słowa spoglądam na Jego zdjęcie, które stoi na moim biurku w naszej firmie CZEC. Ciężko dziś znaleźć takich ludzi, o takiej wiedzy, idei kaszubskiej w działaniu, niezamykających naszego regionu w dość ciasnych ramach, zaledwie folkloru i patriotyzmu na pokaz. Nad postacią Wojtka będę chciał mocniej pochylić się w obszernym artykule, który przygotowuję w związku z Jego dziesiątą rocznicą śmierci.

XX Targi Książki Kaszubsko-Pomorskiej zbiegły się ze wspomnieniami o Wojtku. Jako CZEC zostaliśmy nagrodzeni nagrodą jubileuszową. W taki sposób uhonorowano siedem wydawnictw, które od początku tworzyły „Costerinę” i istnieją do dziś. Dawniejsza Oficyna CZEC Wojciecha Kiedrowskiego funkcjonowała wyłącznie jako wydawnictwo. W 2010 roku powstała Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC, a pomysł na takie przedsięwzięcie narodził się w mojej głowie parę lat wcześniej – właśnie podczas „Costeriny”, obserwując jak ciężko jest trafić ze swoją ofertą do czytelników – w szczególności małym wydawnictwom regionalnym. W 2009 roku pisałem o tym w „Pomeranii”, wspominając o sensie powstania dużej platformy internetowej skupiającej w swej ofercie książki, wielu wydawnictw kaszubsko-pomorskich. Wojtek, od początku mocno kibicował temu pomysłowi. I faktycznie, w 2011 roku w sieci zagościła na dobre – Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC, która dzięki Małgorzacie Bądkowskiej, wówczas właścicielce Księgarni ASPA, stała się miejscem, gdzie można znaleźć zarówno książki jak i kaszubskie i kociewskie rękodzieło oraz wiele produktów związanych z etnodesignem Pomorza. Jest to dla nas kontynuacja kaszubskiej drogi naszego Przyjaciela – Wojciecha Kiedrowskiego. To właśnie Jemu - Kaszubskiemu Wydawcy, dedykujemy Jubileuszową Nagrodę XX Targów Książki Kaszubsko-Pomorskiej „Costerina”.

Andrzej Busler

 

Obok Méstra Aleksandra w Kościerzynie. Fot. Roman Drzeżdżon

 

Wojciech Kiedrowski (1937-2011)

Polecamy także relację z "Costeriny" autorstwa Romana Drzeżdżona - kliknij tutaj.

Komentarze do wpisu (1)

16 lipca 2019

Andrzeju, gratuluję nagrody i dziękuję za ciepły tekst o Wojtku - Wanda

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium